Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX

, , aktualita
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX
SpeedBoostery od společnosti Metabones nemusí být určeny jen pro malé senzory, kde chceme dosáhnout výkony velkých senzorů. Nová verze je dokonce pro středoformát Fujifilm GFX a dovoluje montáž objektivů Hasselblad V.
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX
Společnost Metabones popularizovala velmi zajímavý koncept optického příslušenství, tzv. speedboostery. Jde v podstatě o opak k telekonvertoru. Zatímco ten prodlužuje ohniskovou vzdálenost soustavy a zhoršuje tím světelnost, speedbooster naopak ohniskovou vzdálenost zkracuje a světelnost zlepšuje. Proto se obvykle používal na malých senzorech, kde dával možnost dosahovat kvality obrazu a hloubky ostrosti typickou pro větší snímače. Nový SpeedBooster Ultra 0.71× ale toto posouvá ještě dál a tímto "menším" senzorem je zde středoformátový Fujifilm GFX. Dokáže totiž adaptovat objektivy z ještě většího středoformátu Hasselblad V.
 
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71×
 
Ohniskovou vzdálenost tak díky optice se šesti členy zkrátí na 0,71násobek původní hodnoty a světelnost zlepší o zhruba 1 EV. Hasselblad 110mm F2 se tak efektivně stane 78mm F1.4 objektivem na výše zmíněném Fujifilmu (v přepočtu na kinofilm by to bylo ještě o trochu jinak). Poněvadž středoformátové objektivy i těla jsou dost těžká, adaptér má i závit pro stativ. K dispozici bude za cenu $899, nicméně k dispozici bude i jako adaptér bez optiky (tedy pouze adaptace bajonetu bez změny ohniskové vzdálenosti i světelnosti) za $399.
 
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71×