Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Meyer-Optik oživuje objektiv Trioplan 2.9/50

15.4.2016, Milan Šurkala, aktualita
Ke stoletému výročí objektivů Trioplan spouští společnost Meyer-Optik výrobu dalšího Trioplanu. Tentokrát oprášila letitý Trioplan 2.9/50, snížila nejmenší ostřící vzdálenost a zachovala charakteristický bokeh ve tvaru mýdlových bublin.
Společnost Meyer-Optik pokračuje v oslavách stoletého výročí vzniku objektivů Trioplan. V minulém roce představila novou verzi Trioplanu 2.8/100, nyní uvádí Trioplan 2.9/50. Tento objektiv má 50mm ohniskovou vzdálenost a skládá se z pouhých 3 optických členů ve třech skupinách. Objektivy Trioplan jsou známé především bokehem s tvarem v podobě mýdlových bublin (výrazné okraje odlesků). Bokeh je tak velmi nervózní, nicméně některým snímkům to dodává velmi zajímavý nádech. Ukázky z objektivu můžete najít na stránkách kampaně na Kickstarteru. Zbývá 33 sní do konce a už nyní bylo vybráno 4× více peněz, než bylo požadováno.


Meyer-Optik Trioplan 2.9/50


První kusy za $449 už jsou dávno pryč, nyní se prodávají za $649. To opravdu není vůbec nízká cena, přičemž se jedná o 50 % částky, za kterou se bude prodávat v budoucnu. Objektiv má světelnost F2,9, maximální zaclonění je možné na F22, clona má 12 lamel. Oproti původní verzi z minulého století má nová varianta otočný výsuvný přední člen, kterým je možné přepnout objektiv do makro režimu a zkrátit tak ostřící vzdálenost až na 25 centimetrů (původní verze potřebovala 80 cm). Maximální zvětšení tak nyní dosahuje 0,245×.

Meyer-Optik Trioplan 2.9/50 má 62 mm v průměru a 39 mm na délku. Využívá filtry s průměrem 35,5 mm. Hmotnost objektivu činí 200 gramů. Vedle staré optické konstrukce jsou tu ale i moderní vlastnosti jako např. speciální povrchová vrstva proti odleskům. Objektiv je k dispozici pro bajonety a patice Canon EF, Nikon F, Sony E/FE, Fuji X, Micro Four Thirds, M42 a Leica M. První dodávky proběhnou v lednu 2017.

Zdroj: kickstarter.com, petapixel.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.