Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Meyer-Optik Primoplan 1.9/75 druhé generace i pro středoformát Fujifilmu

8.12.2017, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Meyer-Optik Görlitz uvádí druhou generaci objektivu Primoplan 1.9/75 nazvanou P75II. Ta bude umět ostřit z kratších vzdáleností a umožní vykreslit větší plochu, takže půjde použít i na středoformátu Fujifilmu.
Meyer-Optik Görlitz přichází s dalším novým objektivem, který chce dokončit s pomocí crowdfundingu na Indiegogo. Původní Primoplan 1.9/75 byl triplet, jehož bylo vyrobeno jen kolem 2000 kusů a společnost už představila jednu jeho modernizovanou verzi. Nyní přichází druhá generace P75II, která zkracuje minimální zaostřovací vzdálenost na 55 centimetrů a objektiv tak může dosahovat výraznějšího zvětšení. S předsádkou Meyer Achromat lze ostřit dokonce od 25 centimetrů.
 
Meyer-Optik Görlitz Primoplan P75II
 
Další změnou je to, že byla upravena optická konstrukce tak, aby objektiv mohl vykreslit plochu středoformátového senzoru. Díky tomu bude nová verze vyráběna i ve verzi pro Fujifilm GFX. Dalšími podporovanými bajonety bude Leica M, Canon EF, Nikon F, M42, Sony E/FE, Fujifilm X, Micro 4/3 a Pentax K. Objektiv tedy bude mít 75mm ohniskovou vzdálenost a výbornou světelnost F1,9. Irisovou clonu se 14 lamelami lze nastavit maximálně na hodnotu F16. Přestože byl původní objektiv triplet, poslední verze má 5 optických členů ve 4 skupinách a snaží si zachovat swirl bokeh při ostření na vzdálenosti přes 4 metry. Objektiv používá 52mm filtry a váží 300 gramů.
 
Meyer-Optik Görlitz Primoplan P75II ukázka 1
 
Cena objektivu je zatím $799 včetně makro předsádky, nicméně bez DPH a po ukončení kampaně bude mnohem vyšší. Verze s prvními sériovými čísly budou za příplatek, čísla 2-10 vyjdou na $899, 11-20 pak na $849. Dva kusy bez předsádek budou stát $1299, s předsádkami pak $1599. První dodávky by měly proběhnout koncem září 2018.
 
Meyer-Optik Görlitz Primoplan P75II ukázka 2
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.