Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Meyer-Optik uvedl APO-Makro-Plasmat 105mm f/2.7

23.4.2018, Milan Šurkala, aktualita
Meyer-Optik-Görlitz oživuje další optickou konstrukci z minulosti. Tentokrát si připravil objektiv APO-Makro-Plasmat 105mm f/2.7. Ten bude podporován nejen APS-C a full frame přístroji, ale bude použitelný i se středoformátovými fotoaparáty.
Přes 105 lety Dr. Paul Rudolph začal vyvíjet první objektiv konstrukce Plasmat. Nyní se ji snaží oživit společnost Meyer-Optik-Görlitz, která je známá svými kampaněmi na Kickstarteru obnovující konstrukce starých objektivů. Novinkou tak nyní bude nová varianta APO-Makro-Plasmat 105mm f/2.7. Ačkoli je v názvu slovo Makro, původně znamenalo uzpůsobení pro 35mm kinofilm. S minimální zaostřovací vzdáleností 1,1 metru tak rozhodně nejde o makro objektiv, jak jej známe dnes. Meyer-Optik ale představil i speciální předsádku tak, aby byl objektiv schopen makra (resp. snímání menších objektů). Výrobce uvádí, že pak je schopen ostřit od 30 cm.
 
Meyer-Optik APO-Makro-Plasmat 105mm
 
Reálná ohnisková vzdálenost objektivu je 105 mm, což na full frame fotoaparátech dává úhel záběru 12,5°. U středoformátových přístrojů pak můžeme hovořit o úhlu až 22°. Světelnost dosahuje hodnoty F2,7, přičemž irisovou clonu s 15 lamelami lze nastavit maximálně na hodnotu F22. V optické konstrukci je jen 6 optických členů v 5 skupinách. Překvapí i rozměry objektivu, jehož průměr je jen 60 mm. Na délku má pak okolo 105 mm u zrcadlovek a 85 mm u CSC verzí. Hmotnost je pak přibližně 350 gramů.
 
S objektivem lze používat filtry o malém průměru 52 mm. Ostření je pochopitelně jen manuální. Podporovány jsou bajonety Canonu, Nikonu, Fujifilm X, Leica M, Pentax K, Sony E/FE a dokonce i M42. Ze středoformátů je to pak Fujifilm G a Hasselblad X1D. První dodávky objektivu proběhnou v únoru 2019. Na Kickstarteru lze sehnat objektiv za zvýhodněnou cenu $1099 (byl i za $1049, to už je ale vykoupeno), v setu s předsádkou pak za $1299. Po ukončení akce bude jeho běžná cena $2999.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.