reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0

, , aktualita
Nezávislý výrobce objektivů MS Optics představuje dvě nové světelné padesátky pro M-Mount. Máme zde Vario Prasma 50mm F1.5 s optickým návrhem Plasmat a pak supersvětelný model ISM 50mm F1.0.
Pan Miyazaki z Japonska je nezávislým výrobcem objektivů, který ve své malé dílně vyrábí několik zajímavých objektivů. Novinkou ve výrobním programu jsou dvě nové světelné padesátky. Ta první z nich nese název Vario Prasma 50mm F1.5 a je určená pro systém Leica M. Přesná ohnisková vzdálenost činí 52 mm a světelnost je pak f/1,58. Výrobce hovoří, že je objektiv schopen přenést 97,5 % světla. Skládá se ze 6 členů uspořádaných do 4 skupin. Jde o maličký objektiv, rozměry jsou ale nejisté. Miyazaki totiž hovoří o průměru pouhých 37 mm, což je ale méně, než má bajonet, pro nějž je určen. Hovoří pak o délce 43 mm, takže je dost pravděpodobné, že tyto dva údaje jsou jen přehozené. Hmotnost objektivu je pak 135 gramů. Zaostřit je možné od 80 cm a novinka bude k dispozici v barvě stříbrného nebo černého chromu. Cena objektivu byla stanovena na $1200 a po objednávce si na něj počkáte 4-6 týdnů.
 
MS Optics Vario Prasma 50mm F1.5
 
Druhým objektivem je ISM 50mm F1.0. Tento supersvětelný objektiv nabídne reálnou ohniskovou vzdálenost 51,5 mm a vynikající světelnost f/1,05. Skládá se ze 7 optických členů v 5 skupinách, přičemž všech 10 povrchů skupin má také povrchové vrstvy pro snížení odlesků a závojů. I tento model je určený pro Leicu M. Miyazaki se dle svých slov na žádost fanoušků pokusil udělat vysoce světelný objektiv s nízkou hmotností, která by nebyla okolo 600 gramů jako u jiných objektivů, nicméně na základě návrhu Sonnar neuspěl a podařilo se mu to až s optickou formulí Gauss. Úkol mu moc neusnadnil ani bajonet pro full frame snímač, ale nakonec se mu díky zmenšení zadní skupiny členů podařilo dosáhnout délky pouhých 40 mm, průměru 50 mm a hmotnosti 178 gramů.
 
MS Optics ISM 50mm F1.0
 
Sám ale říká, že plně odcloněný objektiv sice dává krásně ostrý obraz, má ale velmi nízký kontrast. Při F1,25 se kontrast znatelně zvýší alespoň uprostřed obrazu a při F1,4 je už kontrastní větší část obrazu. Dále říká, že od F4 výše je ostrost i kontrast vynikající. Irisová clona objektivu má 16 lamel a s objektivem lze využívat 55mm filtry. Za tento objektiv chce Miyazaki $1700.
 


reklama
reklama
reklama