www.digimanie.cz
>
>
>

NASA ukázala rentgenový snímek noční oblohy z NICERu

NASA ukázala rentgenový snímek noční oblohy z NICERu
, , aktualita
Neutron star Interior Composition Explorer (NICER) po dobu téměř dvou let fotografoval noční oblohu v rentgenovém spektru a agentura NASA nyní zveřejnila výslednou fotografii. Vypadá vskutku zajímavě.
K oblíbeným
reklama
V červnu roku 2017 byl na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS instalován NICER (Neutron star Interior Composition Explorer). Hlavním úkolem tohoto zařízení je co nejpřesněji změřit vlastnosti neutronových hvězd, pomoci vědcům v pochopení nejrůznějších typů hmoty a jiných objektů, které se zhroutí do černých děr. Po následujících 22 měsíců vytvářel rentgenovou mapu noční oblohy, na kterou se nyní můžete podívat. ISS s NICERem kolem Země obkrouží každých 93 minut.
 
Rentgenový obrázek oblohy
 
klikněte pro zvětšení (14 MB)
 
Fotografie ve výsledku vypadá jak ohnivé stopy nebo např. jednobarevně zobrazené trasy letadel kolem Země, jedná se však o záznam cesty objektů po noční obloze (fantazii se pochopitelně meze nekladou a každý tam může vidět něco jiného). Pomocí často studovaných pulsarů má NIECR pracovat i na experimentu Station Explorer for X-ray Timing and Navigation Technology (SEXTANT), který má být jakousi vesmírnou GPS. K tomu se využívá právě pulsarů a jejich pravidelných pulsů snímaných v rentgenovém spektru.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon
Po dvou oceněních EISA Awards 2019 získalo několik společností. Nyní se podíváme na dvě z nich, Fujifilm a Nikon. Zde byly oceněny především CSC fotoaparáty s různými velikostmi snímačů a jeden objektiv.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019 Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019
Společnost Canon patřila v letošních cenách EISA Awards 2019 jednoznačně k těm nejúspěšnějším. Odnesla si totiž celkem pět cen. Dařilo se především objektivům, které si odnesly rovnou 4 ocenění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2 Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2
Novinkou pro systém L-Mount je objektiv z dílen Leicy, model APO-Summicron-SL 50mm f/2. Tato světelná padesátka nabídne odolnou konstrukci i velmi rychlý autofokus díky technologii Dual Syncro Drive.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře