www.digimanie.cz
>
>
>

NASA ukázala rentgenový snímek noční oblohy z NICERu

NASA ukázala rentgenový snímek noční oblohy z NICERu
, , aktualita
Neutron star Interior Composition Explorer (NICER) po dobu téměř dvou let fotografoval noční oblohu v rentgenovém spektru a agentura NASA nyní zveřejnila výslednou fotografii. Vypadá vskutku zajímavě.
K oblíbeným
reklama
V červnu roku 2017 byl na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS instalován NICER (Neutron star Interior Composition Explorer). Hlavním úkolem tohoto zařízení je co nejpřesněji změřit vlastnosti neutronových hvězd, pomoci vědcům v pochopení nejrůznějších typů hmoty a jiných objektů, které se zhroutí do černých děr. Po následujících 22 měsíců vytvářel rentgenovou mapu noční oblohy, na kterou se nyní můžete podívat. ISS s NICERem kolem Země obkrouží každých 93 minut.
 
Rentgenový obrázek oblohy
 
klikněte pro zvětšení (14 MB)
 
Fotografie ve výsledku vypadá jak ohnivé stopy nebo např. jednobarevně zobrazené trasy letadel kolem Země, jedná se však o záznam cesty objektů po noční obloze (fantazii se pochopitelně meze nekladou a každý tam může vidět něco jiného). Pomocí často studovaných pulsarů má NIECR pracovat i na experimentu Station Explorer for X-ray Timing and Navigation Technology (SEXTANT), který má být jakousi vesmírnou GPS. K tomu se využívá právě pulsarů a jejich pravidelných pulsů snímaných v rentgenovém spektru.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Na CD se našlo 2400 fotek s tragédií World Trade Center Na CD se našlo 2400 fotek s tragédií World Trade Center
Při prodeji nemovitosti v USA byla objevena CD, na kterých se našel nečekaný obsah. Bylo zde téměř 2400 fotografií dokumentujících události, které nastaly po tragickém 11. září v New Yorku. Ty jsou nyní dostupné online na Flickru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip
Canon představil dvě novinky na poli průmyslových snímačů. Máme tu APS-H čip s velmi vysokým rozlišením 120 megapixelů a dále ještě větší full frame čip, jehož rozlišení je naopak velmi nízkých 2,7 MPx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Techart TZE-01, adaptér pro FF CSC Nikonu a objektivy Sony FE Techart TZE-01, adaptér pro FF CSC Nikonu a objektivy Sony FE
Majitelé full frame CSC od Nikonu mají zatím omezený výběr nativních objektivů, mohou ale využít různé adaptéry. Nikon jim nabízí adaptér pro své DSLR objektivy, společnost Techart nyní přidává adaptér pro objektivy Sony FE.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Meike uvádí 11+18mm makrokroužky pro Canon EOS R Meike uvádí 11+18mm makrokroužky pro Canon EOS R
Společnost Meike z Hongkongu představuje užitečné příslušenství pro full frame CSC fotoaparáty Canon EOS R a EOS RP. Jde o makro kroužky s délkou 11 a 18 mm, které mohou být použity i současně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hasselblad uvádí digitální stěnu CFV II 50C a tělo 907X Hasselblad uvádí digitální stěnu CFV II 50C a tělo 907X
Od společnosti Hasselblad jsme se dočkali velkého množství novinek a mezi nimi je i digitální stěna CFV II 50C a velmi malé středoformátové tělo 907X, které podporuje nové XCD objektivy. Výsledkem je na svou třídu velmi malý fotoaparát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře