www.digimanie.cz
>
>
>

NASA ukázala rentgenový snímek noční oblohy z NICERu

NASA ukázala rentgenový snímek noční oblohy z NICERu
, , aktualita
Neutron star Interior Composition Explorer (NICER) po dobu téměř dvou let fotografoval noční oblohu v rentgenovém spektru a agentura NASA nyní zveřejnila výslednou fotografii. Vypadá vskutku zajímavě.
K oblíbeným
reklama
V červnu roku 2017 byl na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS instalován NICER (Neutron star Interior Composition Explorer). Hlavním úkolem tohoto zařízení je co nejpřesněji změřit vlastnosti neutronových hvězd, pomoci vědcům v pochopení nejrůznějších typů hmoty a jiných objektů, které se zhroutí do černých děr. Po následujících 22 měsíců vytvářel rentgenovou mapu noční oblohy, na kterou se nyní můžete podívat. ISS s NICERem kolem Země obkrouží každých 93 minut.
 
Rentgenový obrázek oblohy
 
klikněte pro zvětšení (14 MB)
 
Fotografie ve výsledku vypadá jak ohnivé stopy nebo např. jednobarevně zobrazené trasy letadel kolem Země, jedná se však o záznam cesty objektů po noční obloze (fantazii se pochopitelně meze nekladou a každý tam může vidět něco jiného). Pomocí často studovaných pulsarů má NIECR pracovat i na experimentu Station Explorer for X-ray Timing and Navigation Technology (SEXTANT), který má být jakousi vesmírnou GPS. K tomu se využívá právě pulsarů a jejich pravidelných pulsů snímaných v rentgenovém spektru.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe se extrémně daří, překonal příjmy 11 miliard USD Adobe se extrémně daří, překonal příjmy 11 miliard USD
Společnosti Adobe se poslední dobou finančně opravdu daří. Opět zažila rekordní čtvrtletí i rekordní rok. Za fiskální rok 2019 totiž utržila rekordních 11,17 miliard dolarů, což je 24% nárůst proti roku 2018.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Apple koupil Spectral Edge, možná nás čekají lepší snímky Apple koupil Spectral Edge, možná nás čekají lepší snímky
Společnost Apple opět nakupovala. Tentokrát se stala cílem firma Spectral Edge, která vznikla z projektu University of East Anglia. Ta se soustředila na vylepšení kvality obrazu slučováním klasického a infračerveného snímku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Laowa uvádí objektivy 12mm, 25mm a 100mm pro Nikon Z a Canon EOS R Laowa uvádí objektivy 12mm, 25mm a 100mm pro Nikon Z a Canon EOS R
Venus Optics vyrábí své objektivy pro mnoho různých bajonetů a nyní se zde rozhodli, že vylepší i nabídku pro nové systémy Nikon Z a Canon EOS R. Mají pro ně hned tři objektivy Laowa, širokoúhlý 12mm a makro objektivy 25mm a 100mm.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Leica M10-P Ghost Edition: limitovaná série se "zašlým" vzhledem Leica M10-P Ghost Edition: limitovaná série se "zašlým" vzhledem
Další omezenou sérií fotoaparátů Leica je dálkoměr M10-P Ghost Edition. Ten má evokovat vzhled zašlých hodinek z nerezové oceli, které po mnoha letech ztratí svůj lesklý vzhled. Byl totiž vytvořen se společnosti Hodinkee.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Antilopí kaňon končí s fotografickými prohlídkami, lidem se nelíbily Antilopí kaňon končí s fotografickými prohlídkami, lidem se nelíbily
Fotografie Petera Lika zvýšila už tak vysoký zájem o fotografie Antilopího kaňonu. Průvodci tak začali nabízet i fotografické prohlídky, nicméně ty už za pár dní skončí. Lidem se totiž nijak zvlášť nelíbily.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala