Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

NASA vyfotila odvrácenou stranu Měsíce a Zemi

7.8.2015, Milan Šurkala, aktualita
Satelit Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) a jeho fotoaparát Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC) vyfotil snímky Země s odvrácenou stranou Měsíce. Tu ze Země nemáme nikdy možnost vidět.
Vesmírná agentura NASA se pochlubila dalšími zajímavými snímky z vesmíru. Tentokrát jde o přechod Měsíce přes Zemi. Protože je snímek focen směrem po slunci, je nasvícena Země i Měsíc a z Měsíce jde vidět jeho odvrácena strana, kterou ze Země nikdy neuvidíme. Ten je k nám totiž otočen stále stejnou stranou.


NASA Měsíc před Zemí


Snímek byl pořízen statelitem Deep Space Climate Observatory (DSCOVR), který je vybaven fotoaparátem Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC) se čtyřmegapixelovým CCD senzorem. Vzdálenost satelitu od Země je 1 milion mil (cca 1,6 milionu kilometru), což je trochu více než čtyřnásobek vzdálenosti od Země k Měsíci. Primárním cílem satelitu je monitoring slunečního větru a atmosféry země pro vylepšování předpovědí počasí agentury National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Výše uvedený snímek byl pořízen 16. července 2015 a satelit může takový snímek pořídit dvakrát ročně. Fotoaparát EPIC pořizuje 10 černobílých fotografií v krátkém sledu za sebou. Každá fotografie je pořízena v jiném barevném spektru. Pomocí filtru pořídí snímky od ultrafialových až po infračervené. Přesto jsou mezery mezi snímky půlminutové a v případě barevného snímku kombinujícího červený, modrý a zelený snímek, dochází k mírnému posunu. Od příštího měsíce bude DSCOVR posílat denně snímky na speciální internetovou stránku (se zhruba 12-36hodinovým zpožděním).

Zdroj: nasa.gov
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.