www.digimanie.cz
>
>

NASA vyfotila úžasný snímek "východu" Země nad povrchem Měsíce

NASA vyfotila úžasný snímek "východu" Země nad povrchem Měsíce
, , aktualita
Vesmírná agentura NASA se podělila o další velmi zajímavý snímek z vesmíru. Tentokrát jde o fotografii měsíčního povrchu, nad kterým jde vidět naši planetu Zemi. Vypadá to jako "východ" Země, ačkoli nic takového na Měsíci ve skutečnosti neexistuje.
reklama
Po mnoha snímcích planety Pluto se vesmírná agentura NASA podělila i o snímky z menších vzdáleností. Konkrétně jde o fotografii Měsíce a Země na jediném snímku ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Ačkoli je Měsíc k Zemi natočen stále stejnou stranou a planeta se tedy na měsíčním nebi nijak nepohybuje, LRO oběhne měsíc každý den 12krát a vidí tedy 12 zdánlivých východů Země denně.
zdroj: nasa.gov


A jeden z nich by vyfocen a poslán na Zemi. Fotografie je z 12. října a sonda se tehdy nacházela 134 kilometrů nad kráterem Compton. K tomu, aby mohla takový snímek vyfotit, musela být natočena o 67°. Přitom se pohybovala rychlostí 5760 km/h nad povrchem Měsíce. Výsledek je kombinací snímků ze dvou fotoaparátů. O detaily se postaral černobílý fotoaparát NAC (Narrow Angle Camera), o barvy pak WAC (Wide Angle Camera). Druhý fotoaparát má mnohem nižší rozlišení, ale zase byl schopen zaznamenat barvy. Fotografii si můžete prohlédnout v rozlišení 4 MPx na stránkách NASA.

Zdroj: NASA
Nejnovější články
iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah? iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah?
Nedávno se na stránkách Digimanie rozhořela diskuze o tom, zda se modernější mobilní telefony mohou např. dynamickým rozsahem rovnat starým zrcadlovkám. Vyzkoušeli jsme tedy iPhone SE a postavili ho proti deset let starému 14,6MPx APS-C čipu.
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou
Sony oznámilo vývoj nového 20MPx snímače, který bude vybaven systémem globální závěrky pro absenci nepříjemného rolling shutter efektu ve spojení s technologií BSI. Tato kombinace je zatím netradiční.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE
V nabídce ruského výrobce objektivů KMZ se pod značkou Zenit objevuje supersvětelná novinka Zenitar 0,95/50. Podporuje full frame CSC fotoaparáty Sony a slibuje extrémně dobrou světelnost F0,95.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony
Čtvrtým objektivem, který byl představen společností Samyang v rámci 2019 Spring Collection, je model AF 85mm F1.4 FE. Jak už napovídá název, je určen pro Sony CSC fotoaparáty a má i podporu autofokusu.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic
Společnost Lensbaby představila svůj další objektiv řady Edge Optic. Tentokrát jde o širokoúhlý model Edge 35 Optic s 35mm ohniskovou vzdáleností, který je kompatibilní s Optic Swap System, konkrétně s Composer Pro II.
15.3.2019, aktualita, Milan Šurkala