www.digimanie.cz
>
>

NASA vyfotila úžasný snímek "východu" Země nad povrchem Měsíce

NASA vyfotila úžasný snímek "východu" Země nad povrchem Měsíce
, , aktualita
Vesmírná agentura NASA se podělila o další velmi zajímavý snímek z vesmíru. Tentokrát jde o fotografii měsíčního povrchu, nad kterým jde vidět naši planetu Zemi. Vypadá to jako "východ" Země, ačkoli nic takového na Měsíci ve skutečnosti neexistuje.



reklama
Po mnoha snímcích planety Pluto se vesmírná agentura NASA podělila i o snímky z menších vzdáleností. Konkrétně jde o fotografii Měsíce a Země na jediném snímku ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Ačkoli je Měsíc k Zemi natočen stále stejnou stranou a planeta se tedy na měsíčním nebi nijak nepohybuje, LRO oběhne měsíc každý den 12krát a vidí tedy 12 zdánlivých východů Země denně.




zdroj: nasa.gov


A jeden z nich by vyfocen a poslán na Zemi. Fotografie je z 12. října a sonda se tehdy nacházela 134 kilometrů nad kráterem Compton. K tomu, aby mohla takový snímek vyfotit, musela být natočena o 67°. Přitom se pohybovala rychlostí 5760 km/h nad povrchem Měsíce. Výsledek je kombinací snímků ze dvou fotoaparátů. O detaily se postaral černobílý fotoaparát NAC (Narrow Angle Camera), o barvy pak WAC (Wide Angle Camera). Druhý fotoaparát má mnohem nižší rozlišení, ale zase byl schopen zaznamenat barvy. Fotografii si můžete prohlédnout v rozlišení 4 MPx na stránkách NASA.

Zdroj: NASA
Nejnovější články
Integral Memory přijde s 512GB microSDXC kartou Integral Memory přijde s 512GB microSDXC kartou
U nás nepříliš známý britský výrobce paměťových karet Integral Memory chystá na příští měsíc novinku v podobě rekordně velké 512GB microSDXC karty. Kapacitou by tak měla překonat 400GB řešení společnosti Sandisk.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Velbon údajně uvede Chairpod, židličku, monopod a stativ v jednom Velbon údajně uvede Chairpod, židličku, monopod a stativ v jednom
Internetem začaly kolovat zvěsti o opravdu netradičním stativu Velbon Chairpod. Má jít o rozkládací židličku, jejíž jedna noha je teleskopická, díky čemuž může sloužit jako mohopod nebo dokonce i jako stativ s možností si sednout.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II
Někteří fotografové na svůj přístroj nedají dopustit, jiným už poškození fotoaparátu tak těžkou hlavu nedělá. Když zrcadlovka Petera McKinnona vypověděla po nehodě službu, rozhodl se ji před opravou sám rozebrat a vše zdokumentovat.
20.1.2018, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky
Nový CSC fotoaparát Panasonic Lumix GH5s vyvolal zájem nejen díky nižšímu rozlišení snímače a menšímu šumu. Aby byl ještě atraktivnější, připravil si Panasonic akci, kdy při předobjednávce fotoaparátu dostanete 5letou záruku.
19.1.2018, aktualita, Milan Šurkala
Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let
Časopis National Geographic, který je známý svými fotografiemi, slaví kulaté výročí a k tomuto milníku se rozhodl vydat časosběrné video na YouTube, kde ukazuje vývoj titulních stránek, který za tu dobu proběhl. 
19.1.2018, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář