Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nástupce úspěšného Lumixu FZ5 je tady!

26.1.2006, Marek Kuřina, aktualita
Společnost Panasonic se rozhodla vyslat na žhavý trh digitálních fotopřístrojů nástupce velmi povedené EVFky FZ5, kterého označil jako Lumix DMC-FZ7. Opět jde o ultrazoom (12x optický zoom), ovšem snímač už obsahuje šest milionů obrazových buněk, má větší LCD displej a citlivost snímače můžete nastavit až na 1600 ISO. Potěší také Menu v češtině a rychlejší ovládání pomocí joysticku.
Lumix DMC-FZ7 je vybaven objektivem LEICA DC VARIO-ELMARIT, který nabízí při světelnosti od F2,8 do F3,3 dvanáctinásobný optický zoom při rozsahu ohniskových vzdáleností od 36 do 432 mm (ekvivalent klasického kinofilmu). Pomocí funkce Extra Optical Zoom je možné zvýšit rozsah optického zoomu až na 16,5násobné přiblížení za použití středové části CCD snímače, ovšem pouze v třímegapixelovém rozlišení. Při kombinaci funkce extra optického a čtyřnásobného digitálního zoomu se celkový rozsah zvýší na 66-násobné přiblížení.

Kvalitu optické soustavy můžete navíc rozšířit ještě dokoupením telepředsádky, která prodlužuje ohniskovou vzdálenost objektivu 1,7krát na 734 mm (ekvivalent kinofilmu), anebo širokoúhlé předsádky, jež naopak rozšiřuje nejširší úhel záběru 0,7 krát na 25,2 mm (opět ekvivalent kinofilmu). Při fotografování si můžete vybrat hned z několika režimů automatického ostření podle situace a umístění fotografovaného subjektu: 9bodové, 3bodové nebo bodové. Režimy bodového a tříbodového ostření lze nastavit také v režimu superrychlého ostření.

Po prohlídce optiky nemůžeme přehlédnout kvality CCD snímače: ten má úhlopříčku 1/2,5" a obsahuje přibližně šest milionů efektivně využitelných buněk, takže danou scénu můžete nasnímat hned v 10 (!) různých rozlišeních, přičemž maximální je 2816 x 2112 bodů. Snímky se ukládají v JPEGu a TIFFu na karty Secure Digital nebo MMC. Kromě statických snímků můžete s modelem natáčet i ozvučené videosekvence, a to v rozlišení 640 x 480 bodů rychlostí 30 snímků za sekundu a dokonce i v širokoúhlém formátu 16:9 (848 x 480 bodů).Co se týká ovládání, tak úplnou novinkou je joystick na zadní straně přístroje, který umožňuje snadné manuální ostření, nastavení expozice a procházení rychlého Menu. Také u LCD displeje došlo k vylepšení – je již 2,5 palcový a měl by poskytovat jasnější obraz i hůře osvětlených scén (má ovšem nízké rozlišení 114 tisíc pixelů). Další inovaci představuje nový akumulátor o kapacitě 710 mAh, se kterým by podle prohlášení výrobce mělo být možné pořídit až 340 snímků na jedno nabití (CIPA standard).Jak je již u "lumíků" zvykem, tak i tato novinka je vybavena optickým stabilizátorem MEGA O.I.S., který vám umožní i v náročných světelných podmínkách pořizovat ostré snímky. Navíc model FZ7 disponuje zvláštním režimem pro nastavení citlivosti až na hodnotu ISO 1600 (jež není ovšem dostupná v maximálním rozlišení), který umožňuje použití kratších expozičních časů v situacích, které vyžadují zachycení rychle se pohybujících subjektů v horších světelných podmínkách.Skutečným mozkem modelu FZ7, starajícím se o obrazovou kvalitu a rychlost odezvy přístroje, je obrazový procesor LSI Venus Engine II. Model umí sekvenční snímání rychlostí až tří snímků za sekundu bez omezení počtu, tedy až do zaplnění paměťové karty. Řada uživatelů ocení kompletní lokalizaci přístroje do češtiny. Z hlediska funkčního vybavení nabízí novinka pochopitelně manuální nastavení jednotlivých parametrů expozice, manuální kalibraci teploty bílé, ale také 14 přednastavených scén pro méně zkušené uživatele, kteří se ale nechtějí spoléhat pouze na automatiku přístroje nebo na korekci expozice.