Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nejlevnější zetko přichází na scénu

16.7.2004, Marek Kuřina, aktualita
Před několika dny jsme vám přinesli podrobné informace o modelu DiMAGE Z3 a už je tu další"zetko", které tentokrát nese překvapivé označení - Z10. Jedná se o levnější variantu trojky, protože tato novinka je pouze třímegapixelová a stojí necelých deset tisíc korun. Pochopitelně o stabilizátoru obrazu si může nechat jenom zdát, ale osminásobný optický zoom také není vůbec k zahození. Navíc by novinka měla být přímo expresně rychlá.
Novinka, s nečekaně vysokým pořadovým číslem, se pyšní především rychlostí. Podle informací výrobce byste totiž s modelem DiMAGE Z10 měli mít možnost začít fotografovat za půl sekundy po zapnutí, což představuje jasný primát ve své třídě. Pokud si tento čas ověříme i v praxi, pak Z10-ka bude asi nejrychlejším modelem v současnosti. Kromě raketového startu nabízí novinka i velice rychlé zaostřování - přibližně 0,3 sekundy, a to jak v nastavení na širokoúhlý objektiv, tak i na teleobjektiv. Jinak je Z10-ka vybavena automatickým zaostřováním Rapid AF, které kombinuje pasivní AF a systém Video AF. Systém Rapid AF také využívá prediktivní řízení zaostřování, které určuje směr pohybu objektu a podle toho na něj zaostřuje. Optický systém objektivu je tedy složen z jedenácti elementů v devíti skupinách a zahrnuje i dvě asférické čočky. Rozsah ohniskových vzdáleností objektivu je od 6 do 48 milimetrů (což odpovídá od 36 do 290 mm pro 35mm kinofilm) při světelnosti od F3,2 do F3,4. Tento osminásobný optický zoom můžete podle potřeby doplnit i o maximálně čtyřnásobné digitální přiblížení. V režimu Makro ostří novinka už od jednoho centimetru, jinak optika zaostřuje od padesáti centimetrů.


Než se vrhneme na popis snímače, tak si musíme přiblížit další velice sympatickou vlastnost této novinky a tou by měla být její nízká energetická náročnost. Podle informací, které jsme získali od společnosti Konica Minolta, tak novinka by měla umožnit exponovat až pět set snímků s jednou sadou čtyř AA alkalických baterií (které jsou součástí dodávky). Takže s kvalitními NiMH akumulátory by se toto číslo mělo ještě zvýšit, a tak by vás při práci s touto novinkou neměly energetické kolapsy vůbec trápit. Prokládaný CCD snímač typu 1/2,5 palce obsahuje 3,2 milionů efektivně využitelných obrazových buněk. S modelem tedy nasnímáte fotografie v těchto čtyřech rozlišeních: 2048 × 1536, 1600 × 1200, 1280 × 960 a 640 × 480 bodů. Citlivost snímače se pohybuje automaticky od 64 do 400 ISO. Obraz zpracovává technologie CxProcess II. Snímky se ukládají (ve třech kompresních poměrech) v JPEGu na paměťové karty Secure Digital (případně MultiMediaCard).


I tato levnější "zetková" varianta ovšem nabízí plnou kontrolu nad expozicí, včetně režimů s prioritou clony nebo času a i plného manuálu. Rychlost závěrky se pohybuje v ještě větším rozsahu než nabízí dražší Z3-ka: od 1/2000 až do 15 sekund (k dispozici je i maximální otevření závěrky: Bulb - 30 sekund). Korekce expozice má opět rozsah: +- 2EV (po třetinových krocích). Novinka využívá tři režimy měření expozice: vícesegmentové, váhové se zdůrazněním středu a bodové. Při vícesegmentovém měření se pro určení expozice používá 256 segmentů. Trefit správnou expozici vám usnadní hned pět kreativních programů (oproti čtyřem, které nabízí Z3-ka): Portrét, Sportovní akce, Krajina, Západ slunce a Noční portrét.

Naopak oproti Z2-ce i Z3-ce má nová Z10-ka trochu ořezané kontinuální režimy. V nejvyšším rozlišení nasnímáte rychlostí 1,5 snímku za sekundu pět fotografií za sebou. K dispozici je opět i progresivní snímání. Není ovšem dostupné sekvenční snímání UHS. Jak je vidět na našich ilustračních fotografiích, tak sice novinka svojí příslušnost k zetkové řadě nezapře, přesto některé nové prvky jsou na první pohled vidět - jako například nově zabudovaný blesk (již není vyskakovací). Oproti Z3-ce je sice novinka o něco větší, přesto je o přibližně 30 gramů lehčí, což souvisí především s jinou optickou soustavou. Z10-ka nabízí také o něco méně "výkonný" videozáznam, kdy v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů lze natáčet nejvyšší rychlostí pouze patnácti snímků za sekundu. U této superrychlé elektronické zrcadlovky bude dalším a nakonec možná nejdůležitějším "parametrem" její cena: od začátku srpna se DiMAGE Z10 bude prodávat za 9 990 Kč

Specifikace:

Konica Minolta DiMAGE Z10
  • Snímač: 3,2 milionů obrazových buněk
  • Maximální rozlišení snímku: 2048 x 1536 bodů
  • Objektiv: 8x optický a 4x digitální zoom
  • LCD displej: 1,5 palcový barevný TFT, rozlišení: 113 000 pixelů
  • Paměťové médium: SD/MMC
  • Rozměry: 109 x 82 x 94 milimetrů
  • Hmotnost: 300 gramů
  • Cena: 9 990 Kč