Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nejrychlejší fotoaparát na světě zvládne 10 bilionů fps

13.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
Vědci z INRS a Caltechu vyvinuli dosud nejrychlejší fotoaparát na světě. Slouží k focení extrémně krátkých femtosekundových laserových pulsů. Přístroj tak dokáže fotit s rychlostí 10 bilionů snímků za sekundu.
Zatímco v běžných fotoaparátech a telefonech jsme rádi, když máme podporu slow-motion videa alespoň se 120 snímky za sekundu a v malých rozlišeních se dostáváme třeba k tisícovce, profesionální náčiní jsou úplně někde jinde. Kvalitní slow-motion kamery zvládají i desítky tisíc snímků při použitelných rozlišeních (viz YouTube kanál Slow Mo Guys) a specializované věděcké fotografické přístroje pro záznam extrémně krátkých časových úseků jsou ještě o několik desítkových řádů dále. V případě kamery T-CUP od vědců z Caltechu a INRS totiž hovoříme o desítce bilionů snímků za sekundu (to je deset tisíc miliard aneb 1013).
 
Kamera T-CUP
 
Tato kamera je tak rychlá, že dokáže zobrazit cestu "světla". Přesněji řečeno byla vytvořena k tomu, aby mohla zaznamenat femtosekundové laserové pulsy. Pokud vám předpona "femto" nic neříká, tak vězte, že jde o tisícinu pikosekundy a ta je tisícinou nanosekundy. V řeči čísel je femtosekunda = 10-15 s. Zatímco nejrychlejší kamera dosud zvládala pořídit snímek co 180 femtosekund, při 10 bilionech snímků za sekundu už hovoříme o fotografiích pořízených každých 100 femtosekund. Využívá klasické femtosekundové kamery (streak camera) v kombinací s druhou kamerou. Pomocí Radonovy transformace jsou pak vědci schopni získat snímek s vysokým počtem fps i použitelným rozlišením.
 
Femtosekundový laserový pulz
 
Kameru vyzkoušeli na záznam výše zmíněného laserového paprsku, nicméně zde ukázané obrázky nebyly pořízeny při maximální rychlosti. V tomto případě využili rychlost 2,5 Tfps (400 femtosekund mezi snímky). Vědci z Caltech Optical Imaging Laboratory (COIL) se už nechali slyšet, že vidí možnost vyrobit kameru, která opravdu zvládne 1015 fps (tedy snímek každou 1 femtosekundu). To by jim mělo umožnit ještě lépe pochopit interakce mezi světlem a hmotou.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.