Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nejvyšší soud v USA rozhodl, že státy mohou legálně "porušovat" copyright

24.3.2020, Milan Šurkala, aktualita
Nejvyšší soud v USA dal facku všem fotografům a kameramanům. Výsledkem jeho verdiktu je v podstatě to, že státní orgány si mohou beztrestně porušovat copyright a krást obrazový materiál. Nelze je totiž soudit kvůli imunitě.
Americké soudy jsou mnohdy jedna velká komedie a poslední případ ohledně porušování autorských práv to opět ukázal. Jde o případ Frederick Allen versus stát Severní Karolina. Allen dostal výhradní práva dokumentovat záchranu vraku lodi Queen Anne’s Revenge, což jeho produkční společnost dělá už několik let. V roce 2013 ale zjistil, že stát používá jeho obrazový materiál z natáčení bez toho, aniž by za to cokoli dostal. Dal to tedy k soudu, přičemž celou událost tedy ukončilo mimosoudní vyrovnání a Allen dostal od státu 15 tisíc USD. Vše vypadalo být v pořádku, jenže Severní Karolina používala Allenovy materiály dál a opět bez svolení. Stát celou situaci vyřešil tak, že jednoduše přijal nový zákon (tzv. Blackbeard’s Law), kde řekl, že všechny materiály zobrazující zmíněnou loď spadají do veřejné domény (public domain).
 
Severní Karolina vlajka
 
Tím v podstatě řekl, že Allen nemá autorská práva na své vlastní fotografie. V důsledku toho si Severní Karolina sama legalizovala použití všech jeho materiálů. Allen to tedy dal k soudu, jenže neuspěl. Dle rozsudku totiž jednotlivec nemůže žalovat stát, protože ten má státní svrchovanou imunitu. I když Kongres může imunitu zrušit, soud rozhodl, že v případě porušování copyrightu něco takového nemůže udělat, a rozhodnutí se zakládalo také na precedentním rozsudku v kauze s Florida Prepaid. Jinak řečeno, Kongres nemůže státům "kecat" do toho, jak si mohou či nemohou upravovat autorské zákony.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.