www.digimanie.cz
>
>

Nejvyšší soud v USA rozhodl, že státy mohou legálně "porušovat" copyright

Nejvyšší soud v USA rozhodl, že státy mohou legálně "porušovat" copyright
, , aktualita
Nejvyšší soud v USA dal facku všem fotografům a kameramanům. Výsledkem jeho verdiktu je v podstatě to, že státní orgány si mohou beztrestně porušovat copyright a krást obrazový materiál. Nelze je totiž soudit kvůli imunitě.
K oblíbeným
reklama
Americké soudy jsou mnohdy jedna velká komedie a poslední případ ohledně porušování autorských práv to opět ukázal. Jde o případ Frederick Allen versus stát Severní Karolina. Allen dostal výhradní práva dokumentovat záchranu vraku lodi Queen Anne’s Revenge, což jeho produkční společnost dělá už několik let. V roce 2013 ale zjistil, že stát používá jeho obrazový materiál z natáčení bez toho, aniž by za to cokoli dostal. Dal to tedy k soudu, přičemž celou událost tedy ukončilo mimosoudní vyrovnání a Allen dostal od státu 15 tisíc USD. Vše vypadalo být v pořádku, jenže Severní Karolina používala Allenovy materiály dál a opět bez svolení. Stát celou situaci vyřešil tak, že jednoduše přijal nový zákon (tzv. Blackbeard’s Law), kde řekl, že všechny materiály zobrazující zmíněnou loď spadají do veřejné domény (public domain).
 
Severní Karolina vlajka
 
Tím v podstatě řekl, že Allen nemá autorská práva na své vlastní fotografie. V důsledku toho si Severní Karolina sama legalizovala použití všech jeho materiálů. Allen to tedy dal k soudu, jenže neuspěl. Dle rozsudku totiž jednotlivec nemůže žalovat stát, protože ten má státní svrchovanou imunitu. I když Kongres může imunitu zrušit, soud rozhodl, že v případě porušování copyrightu něco takového nemůže udělat, a rozhodnutí se zakládalo také na precedentním rozsudku v kauze s Florida Prepaid. Jinak řečeno, Kongres nemůže státům "kecat" do toho, jak si mohou či nemohou upravovat autorské zákony.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Canon uvádí letní a studentský cashback Canon uvádí letní a studentský cashback
Společnost Canon spustila v těchto dnech hned dva cashbacky. Ten letní se týká objektivů, fotoaparátů i jednoho blesku a vrací až 7700 Kč. Druhý je platný jen pro studenty, zahrnuje více produktů a nabídne maximálně 7600 Kč.
3.4.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Fotograf používá veřejné webkamery k zachycení vylidněných italských měst Fotograf používá veřejné webkamery k zachycení vylidněných italských měst
Fotografové to v současné době pandemie COVID-19 nemají jednoduché, někteří z nich se tedy snaží vymýšlet netradiční projekty, které můžou vytvářet i z domova. Tím se řídí i fotograf, který používá webkamery k zachycení italských měst v nynější situaci.
2.4.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
CIPA 02/2020: kompakty rychle mizí z trhu CIPA 02/2020: kompakty rychle mizí z trhu
Máme zde únorová čísla dodávek fotoaparátů na trh a nejsou to vůbec pěkné hodnoty. CSC se docela drží, DSLR ale stále padají a naprostou pohromou byl únor pro kompakty. Ty výrazně spadly meziročně i proti letošnímu lednu.
2.4.2020, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů
ProGrade Digital uvádí čtečky CFexpress pro USB 3.2 a Thunderbolt 3 ProGrade Digital uvádí čtečky CFexpress pro USB 3.2 a Thunderbolt 3
Profesionálové využívající karty CFexpress budou moci využít nových rychlých čteček paměťových karet od společnosti ProGrade Digital. Ty jsou určené pro rozhraní Thunderbolt 3 nebo USB 3.2 Gen2.
1.4.2020, aktualita, Milan Šurkala
Phase One iXM-RS 280F: nový 280MPx fotoaparát pro leteckou fotografii Phase One iXM-RS 280F: nový 280MPx fotoaparát pro leteckou fotografii
Phase One vyrábí i speciální středoformátové fotoaparáty pro letecké snímkování. Novinkou pro toto učení je iXM-RS 280F, který bude možné zakoupit i v konfiguraci se IR snímáním. Nabídne vysoké 280MPx rozlišení.
31.3.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář