www.digimanie.cz
>
>

Nejvyšší soud v USA rozhodl, že státy mohou legálně "porušovat" copyright

Nejvyšší soud v USA rozhodl, že státy mohou legálně "porušovat" copyright
, , aktualita
Nejvyšší soud v USA dal facku všem fotografům a kameramanům. Výsledkem jeho verdiktu je v podstatě to, že státní orgány si mohou beztrestně porušovat copyright a krást obrazový materiál. Nelze je totiž soudit kvůli imunitě.
K oblíbeným
reklama
Americké soudy jsou mnohdy jedna velká komedie a poslední případ ohledně porušování autorských práv to opět ukázal. Jde o případ Frederick Allen versus stát Severní Karolina. Allen dostal výhradní práva dokumentovat záchranu vraku lodi Queen Anne’s Revenge, což jeho produkční společnost dělá už několik let. V roce 2013 ale zjistil, že stát používá jeho obrazový materiál z natáčení bez toho, aniž by za to cokoli dostal. Dal to tedy k soudu, přičemž celou událost tedy ukončilo mimosoudní vyrovnání a Allen dostal od státu 15 tisíc USD. Vše vypadalo být v pořádku, jenže Severní Karolina používala Allenovy materiály dál a opět bez svolení. Stát celou situaci vyřešil tak, že jednoduše přijal nový zákon (tzv. Blackbeard’s Law), kde řekl, že všechny materiály zobrazující zmíněnou loď spadají do veřejné domény (public domain).
 
Severní Karolina vlajka
 
Tím v podstatě řekl, že Allen nemá autorská práva na své vlastní fotografie. V důsledku toho si Severní Karolina sama legalizovala použití všech jeho materiálů. Allen to tedy dal k soudu, jenže neuspěl. Dle rozsudku totiž jednotlivec nemůže žalovat stát, protože ten má státní svrchovanou imunitu. I když Kongres může imunitu zrušit, soud rozhodl, že v případě porušování copyrightu něco takového nemůže udělat, a rozhodnutí se zakládalo také na precedentním rozsudku v kauze s Florida Prepaid. Jinak řečeno, Kongres nemůže státům "kecat" do toho, jak si mohou či nemohou upravovat autorské zákony.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ricoh představil HD Pentax-D FA* 85mm F1.4 ED SDM AW Ricoh představil HD Pentax-D FA* 85mm F1.4 ED SDM AW
Ricoh už několikrát hovořil o příchodu vysoce světelného pevného objektivu HD Pentax-D FA* 85mm F1.4 ED SDM AW. Nyní se oficiálně představuje a nabídne např. výkonnější zaostřovací motorek SDM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samyang AF 85mm F1.4 nyní i pro bajonet Canon RF Samyang AF 85mm F1.4 nyní i pro bajonet Canon RF
Samyang představil svůj vysoce světelný objektiv AF 85mm f/1.4 nově i pro bajonet Canon RF, tedy full frame CSC fotoaparáty od Canonu. Jak už napovídá název, bude mít i automatické zaostřování.
28.5.2020, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm také umožňuje použít fotoaparáty jako webkameru Fujifilm také umožňuje použít fotoaparáty jako webkameru
Koncem dubna uvolnila společnost Canon software, který dovolil používat fotoaparáty jako webkameru. Nyní se přidává Fujifilm, který takovou funkci dal deseti svým CSC fotoaparátům včetně středoformátů.
28.5.2020, aktualita, Milan Šurkala
Panasonic uvedl levný, lehký a širokoúhlý Lumix S 20-60mm F3.5-5.6 Panasonic uvedl levný, lehký a širokoúhlý Lumix S 20-60mm F3.5-5.6
Panasonic představil další objektiv pro svůj nový full frame systém. Jde o Lumix S 20-60mm F3.5-5.6 (S-R2060), který nabídne velmi širokoúhlou 20mm ohniskovou vzdálenost. Je také poměrně lehký a levný.
28.5.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Sony uvedlo ZV-1, malý 1,0" kompakt cílený na vloggery Sony uvedlo ZV-1, malý 1,0" kompakt cílený na vloggery
V posledních dnech se často mluvilo o novém kompaktu Sony ZV-1, který měl být určen pro vloggery. Nyní se tento fotoaparát skutečně představuje. Nabídne 1,0" čip, kvalitní mikrofon i zdířku pro ten externí, nechybí ani výklopný displej.
27.5.2020, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů