Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
Registrace: 15.9.2008
Komentářů: 906, score 1.3 | Svět hardware: 46/1.5 | Svět mobilně: 2/1.0 | Relaxuj: 1/0.0
Účast v Expertiádách: 0
Účast v Týdenních šancích: 0
Mám fotoaparát: –
Chci fotoaparát: –
Měl jsem fotoaparáty: –

Nejvíce přínosné komentáře

Komentář z 30.12.2018 s hodnocením +8:
Nízká sledovanost by vedla ke zkrácení délky reklamních bloků, které jsou v dnešní době hrubě přerušovány filmy. Zkrácení reklamních bloků by prodloužilo délku filmů, takže by se po nějaké době mohla situace vrátit k normálu a my bychom mohli v televizi konečně sledovat filmy, aniž by v nejlepším vyskočil nějaký zelený zmetek a začal ječet něco o úžasných cenách pro pozemšťany. ;)
Komentář z 26.9.2011 s hodnocením +8:
Kdysi byla jízda na koni pro pár vyvolených a bylo uměním ovládat jízdu koňmo. Jak lidé bohatli, mohlo si tento původní přepych dovolit čím dál tím víc lidí, až se to nakonec stalo zábavou a sportem.
Podobně byla jízda automobilem či vlakem svátkem a událostí, na kterou se vzpomínalo celý život. Řidič nemohl být kde kdo, ale byl to pak někdo. Doba pokročila, komu dnes přijde jízda automobilem jako něco výjimečného? Plechový samohyb si může koupit prakticky každý. V bazaru se dá za 10 tisíc koupit vůz, do něhož neprší, nefouká a nějak brzdí.

Fotografování bylo kdysi také výsadou pár lidí, kteří si tuhle ­"legraci­" mohli dovolit. Pečlivě si rozmýšleli každý snímek ať už z důvodu ceny, uměleckého dojmu či měli jiný důvod. Fotografovat nemohl každý a neuměl to každý. Doba pokročila, obrazový záznamník si lze pořídit za relativně směšnou cenu v hrabošárně super­/hyper marketu.

Můžeme si stýskat po řidičích, kteří uměli vyměnit každou součástku, klikou nahodit motor a znali umění řídit. Můžeme želet kvalit vinylových gramodesek, které vytlačila méně kvalitní cédéčka, aby i ta nakonec skončila na smetišti dějin díky MP3. Můžeme si stýskat po fotografech, kteří uměli pokrýt skleněné desky fotocitlivým materiálem a s patnáctikilovým měchem na stativu obráželi okolní kopce či fotili městská zátiší, aby budoucím generacím zanechali odkaz. Toto je vývoj. Tak jako v každé době. Můžeme lkát nad rozmělněním kvality. Můžeme donekonečna diskutovat o tom, že digitální fotka vlastně není fotkou, a že jedině ta na papíře má duši. Je to na každém jakou si zvolí cestu. Jak využije možností, které mu nabízí doba, pokrok, technika. Nechme rodiče, aby si dělali radost ­"bezduchým­" cvakáním svých ratolestí, dovolenkářům 100x stejný záběr ­"mamina na pláži­". Stejně jako nechme těm, kteří o to usilují, dělat fotografie s duší.
Komentář z 4.7.2019 s hodnocením +7:
Byť je to rumor, tento vývoj je vcelku očekávatelný.
Ono je vůbec otázkou, proč výrobci musí každý rok přicházet s mírně vylepšeným modelem DSLR. Kdyby třeba Nikon vyráběl cca 5 let jeden model z každé řady ­(profi FF; semiprofi FF; APS­-C coby entry model­) a poté jej nahradil modelem se zcela novou elektronikou ­(v maximální míře zachovat již odladěné tělo­), která zásadně vylepší vlastnosti foťáku, možná by takový model výroby mohl být úspěšnější. Trh by nebyl zaplavený mutacemi jednoho základu, výroba, součástková základna atd. by byla po relativně dlouhou dobu stabilizovaná atd.

Nejméně přínosné komentáře

Komentář z 31.5.2011 s hodnocením -6:
Ačkoliv se občas neshodneme, vážím si názorů pana Šurkaly. V poslední době se však nemohu ubránit dojmu, že články píší dvě osoby. Jednou někdo rozumný, objektivní, s nadhledem a vzápětí někdo s dětinskou radostí, že ta malinká plastová krabička udělala bobeček, pardon omalovánku. Porovnání nejdražších kompaktů a nejlevnější zrcadlovky je toho příkladem. Jako kdyby jednou psal Dr.Jekyll a podruhé pan Hyde.

Pokud člověk není zcela slepý, a to ať již na oči či názorově, pak musí vidět, že od ISO 400 se nůžky kvality výstupu mezi DSLR a kompakty rozevírají natolik, že již není důvodu dále porovnávat.

Pokud člověk zná alespoň teorii fotografování, pak ví, že klíčovým prvkem ovlivňujícím HO je clona, nikoliv ND filtr. Jakou vypovídací hodnotu tedy může mít test HO, když kompakty bez irisové clony mohou HO ovlivnit pouze odvozenou vlastností, a sice změnou ohniskové vzdálenosti?

Výčet zavádějících informací, a nebojím se říct, že bludů celého hodnocení by vydal na další samostatný článek, což není předmětem diskuse. Proto se omezím pouze na vlastní závěr. Není sporu o tom, že za ideálních světelných podmínek mohou malé čipy kompaktů s vysokou hustotou pixelů jakž takž konkurovat DSLR v technické kvalitě výsledné fotografie. Ovšem ruku na srdce, k tomu není zapotřebí utrácet 12 tisíc za kompakt, když podobný výstup lze získat z kompaktu z hypermarketu za 17 stovek. Ten, kdo má zkušenost s focením s kompakty a DLSR, tak umí číst mezi řádky a z článku si dokáže udělat správný závěr. Ne náhodou v zásadních parametrech odlišný od hodnocení vydaného autorem. Smutné je, že ten, kdo v euforii z nadcházejícího léta zvažuje nákup svého prvního fotoaparátu, ten dle tohoto článku nabude zcela mylného dojmu, že nákupem drahého kompaktu vyzrál na problém kompakt vs DSLR. Přimlouval bych se tedy za to, aby podobná hodnocení psal raději Dr.Jekyll a pan Hyde zůstal u toho co umí nejlépe, děsit lidi. Námětů čím děsit lid fotografický je v prodejnách mýdlových krabiček víc než dost.
Komentář z 26.5.2023 s hodnocením -3:
Zlatý Canon 350D
Komentář z 3.6.2019 s hodnocením -2:
Fundované odpovědi, je vidět, že Canon nepodléhá módní hysterii, ale drží se osvědčených postupů.