reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je tady za 215.500 Kč

13.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Dlouho očekávaný supersvětelný objektiv Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je konečně tady. Přináší extrémní světelnost F0,95, povrchovou úpravu ARNEO Coat a další vrstvy pro potlačení odlesků a zvýšení kontrastu.
O supersvětelném objektivu Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct pro full frame CSC fotoaparáty Nikonu se hovoří už dlouhou dobu a nyní se představuje jeho finální varianta. Novinka má tedy 58mm ohniskovou vzdálenost, což dává úhel záběru 40°50' na full frame tělech, resp. 27°20' na APS-C. Lákavý je zejména svou excelentní světelností F0,95, která se ale pochopitelně podepisuje na velkých rozměrech a hmotnosti. Přestože je to v podstatě jen "o něco delší padesátka", má 102 mm v průměru a 153 mm na délku, přičemž hmotnost činí rovných 2000 gramů a podporovány jsou velké 82mm filtry. Velmi těžké optické členy a malá hloubka ostrosti jsou podle všeho i důvodem, proč objektiv nemá autofokus, ale jen manuální zaostřování.
 
Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct
 
Zaostřovat lze pak minimálně od 50 cm, což stačí na dosažení 0,19× zvětšení. Irisová clona má 11 lamel a maximálně lze přiclonit na F16. Pokud jde o optickou konstrukci, tak ta čítá 17 členů v 10 skupinách, přičemž jsou zde 4 ED skla, 3 asférické členy, použity byly také povrchové vrstvy Nano Crystal Coat a ARNEO Coat pro lepší kontrast a menší světelné závoje, přední člen má pak fluorovou povrchovou úpravu, která lépe odpuzuje vodu, prach, mastnotu a jiné nečistoty, nechybí pochopitelně ani odolná konstrukce proti prachu a vodě. Zajímavostí je i panel zobrazující clonu, zaostřenou vzdálenost a hloubku ostrosti. Nechybí ani programovatelná tlačítka Fn1 a Fn2. Počítejte pochopitelně s velmi vysokou cenou, ta činí 215.500 Kč s DPH.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama