www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix S8100, ultrazoom s CMOS BSI čipem

Nikon Coolpix S8100, ultrazoom s CMOS BSI čipem
, , Aktualita
Poměrně nevýrazný kapesní ultrazoom Nikon Coolpix S8000 byl v těchto dnech nahrazen podstatně zajímavějším a vyspělejším modelem Coolpix S8100. Mezi novinky patří 12MPX CMOS BSI snímač, který nabídne např. Full HD video a HDR.
K oblíbeným
reklama
V červnu 2010 jsme otestovali Nikon Coolpix S8000, což byl malý kapesní ultrazoom, který ale nad konkurencí nijak zvlášť nevyčníval. Nový model Coolpix S8100, který ale bude nejspíš dostupný pouze v Japonsku, se ale tváří podstatně nebezpečněji. Ve velmi podobném těle se stejným objektivem skrývá nový snímací čip i nový procesor. Základem je tedy nově 12MPx CMOS BSI čip s 1/2,3" úhlopříčkou, který nahrazuje starší 14MPx CCD čip téže velikosti. Z mnoha zajímavých vlastností můžeme zmínit podporu Full HD 1080p videosekvencí včetně podpory optického zoomu a stereo zvuku. Předchůdce sice měl HD video, ale bez optického zoomu to bylo na nic. Vypadá to tedy, že nový Coolpix S8100 bude i velmi dobrá náhrada videokamery.Při natáčení videa lze snímat i fotografie, podle tiskové zprávy ale budou tyto snímky pouze v rozlišení videa. Snímací čip díky své vysoké rychlosti umožňuje existenci nového nočního režimu, který mnohonásobnou expozicí prokreslí pozadí a bleskem pak ještě lehce přisvítí hlavní objekt. Potěší i přítomnost hardwarového HDR režimu, který kombinuje dva snímky s různou expozicí pro dosažení většího dynamického rozsahu. K dispozici je dále sekvenční snímání s rychlostí až 10 fps (max. 5 snímků), ve sportovním režimu pak lze dosáhnout dokonce 120 fps, a to při rozlišení 1,3 megapixelu! Takto lze pořídit až 54 fotografií. O všechno zpracování obrazu se stará nový procesor EXPEED C2.

Objektiv zůstal totožný s předchůdcem, alespoň co se parametrů týče. Doufejme tedy, že výrobce trochu zapracoval na chromatické aberaci, která model S8000 docela trápila. Rozsah ohnisek začíná na širokoúhlých 30 milimetrech a při 10× optickém zoomu pak končí na 300 mm. Světelnost F3,5 na nejširším ohnisku je podprůměrná, F5,6 na nejdelším je pak průměr. K dispozici je optická stabilizace, která je kombinovaná s dalšími třemi stabilizacemi v podání citlivosti až ISO 3200, detekce pohybu a blíže neurčené elektronické stabilizace. Nutno uznat, že S8000 byla v otázce stabilizace zatím zdaleka nejlepší kompakt, který jsem kdy testoval.Objektiv ostří od 50 cm na širokém a 100 cm na nejdelším ohnisku. Makro je k dispozici od 1 centimetru. O expozici se stará automatika, citlivost lze nastavit od ISO 160 do ISO 3200. Automatice můžete ručně omezit rozlet hraniční citlivostí ISO 400 nebo 800. Rozsahy clon a expozičních časů výrobce nezveřejnil. Dá se však předpokládat, že byl opět použit jen hloupý ND filtr. Novinkou je ovládací kolečko na horní straně přístroje.

LCD displej má velkou 3,0" úhlopříčku a velmi vysoké rozlišení 921.000 bodů (640×480 pixelů). Interní paměť disponuje kapacitou slušných 102 MB, rozšířit ji můžete SD, SDHC a SDXC kartami. Li-Ion akumulátor EN-EL12 vydrží na pořízení podprůměrných 210 snímků nebo 80 minut Full HD videa. Rozměry činí 104×59,2×29,9 mm, hmotnost pak 209 gramů včetně baterie a paměťové karty. Prodej začne v září za $299. Bohužel, když už to vypadá, že Nikon konečně představil hodně zajímavý kompakt, musíme si nechat zajít chuť. V Evropě se prodávat nebude.

Zdroj: www.dpreview.com, www.photographyblog.com
Nejnovější články
Manfrotto uvádí makro stativ Befree GT XPRO Manfrotto uvádí makro stativ Befree GT XPRO
Pokud rádi fotíte makro, jistě jste se setkali se situací, kdy jste potřebovali být velmi blízko u země. Nové stativy Manfrotto Befree GT XPRO něco takového díky otočitelnému středovému sloupci nabídnou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvádí M-E (typ 240), cenově přístupnější dálkoměr Leica uvádí M-E (typ 240), cenově přístupnější dálkoměr
Německá Leica představila nový dálkoměrný fotoaparát M-E (typ 240). Novinka se má stát jakýmsi low-endovým modelem. I přesto bude mít nějaké funkce navíc a zvládne natáčet Full HD videosekvence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku
Aplikace nazvaná Bye Bye Camera je sice určená k fotografování, má ale jednu zajímavou vlastnost. Dokáže totiž z pořízených snímků přímo odstraňovat lidské osoby, které v záběru překážejí. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu
V první polovině května představila společnost Samsung svůj 64MPx mobilní snímač ISOCELL Bright GW1. První snímek z tohoto snímače se objevil na čínských sociálních sítích, a to i v plném rozlišení 9216×6912 pixelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4 Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4
Jedním z objektivů pro nový full frame CSC systém společnosti Panasonic je i světelná padesátka Lumix S Pro 50mm F1.4. Nestojí zrovna nejméně, takže je otázkou, zda za to nabídne dokonalé optické vlastnosti.
Včera, recenze, Milan Šurkala19 komentářů