www.digimanie.cz
>
>
>

Nikon je sotva v zisku, fotodivize je ve ztrátě a bude se propouštět

Nikon je sotva v zisku, fotodivize je ve ztrátě a bude se propouštět
, , aktualita
Společnost Nikon vydala se zpožděním zprávu o svém hospodaření za minulý rok. Není to příliš pozitivní čtení, zejména pokud se týče divize fotoaparátů. Bude se tak dále optimalizovat a hledat alternativní cesty.
K oblíbeným
reklama
V dnešní těžké situaci, kdy klesají prodeje fotoaparátů samy o sobě a kdy se k tomu přidala ještě koronavirová pandemie, není divu, že mají společnosti vyrábějící fotoaparáty problémy. Nikon i proto pozdržel vydání své zprávy o hospodaření za fiskální rok 2020 (končí v březnu 2020). Celé společnosti klesly příjmy ze 708,6 na 591,0 mld. japonských jenů, což je propad o 16,6 %. To opravdu není málo. Provozní zisk šel dolů z 82,6 na pouhých 6,7 mld. jenů, tedy o 92 %, a společnost je sotva v zisku. Provozní marže tak činí pouhých 1,1 %. Nejhorší je pro Nikon to, že spadly úplně všechny divize a všem také klesly zisky (nebo se navýšily ztráty).
 
Nikon logo
 
Fotografická divize tak nebyla výjimkou a její příjmy šly dolů z 296,1 na 225,8 mld. jenů (propad o 23,7 %). Jak tedy vidíme, tato divize je výraznou součástí celého Nikonu a tvoří 38 % příjmů (to je rozdíl např. od Olympusu, u něhož to je jen něco okolo 5 %). Zatímco loni byl zisk této divize 22,0 mld. jenů, nyní už vykázala ztrátu 17,1 mld. jenů. Jak ale již bylo řečeno, za špatné výsledky může i koronavirová pandemie, nikoli jen obecný propad trhu.
 
Nikon zveřejňuje i počty prodaných přístrojů. Celý trh s fotoaparáty s výměnnými objektivy klesl z 10,04 mil. kusů na 7,92 mil., přitom v případě Nikonu to bylo z 2,06 na 1,62 mil. kusů. Nikon si tak drží cca 20,5% podíl na trhu. Pokud jde o výměnné objektivy, tam trh spadl z 16,96 na 13,37 mil. kusů, Nikon v těchto počtech tvořil 3,17, resp. 2,65 mil. kusů. Zatímco DSLR a objektivy pro ně zaznamenaly drtivý propad, Nikon se chválí tím, že prodeje jeho CSC řady Z a objektivů pro ni stoupají, řada získává i ocenění odborné veřejnosti. Chce tak znatelně rozšířit nabídku, což platí především o full frame. V případě kompaktů trh klesl z 8,22 na 6,19 mil. kusů (-25 %) a Nikonu se zde vůbec nedařilo. Ten totiž padal výrazně rychleji než trh a zaznamenal propad z 1,6 mil. na pouhých 840 tisíc kusů (-47,5 %). Jeho tržní podíl je tak jen 13,6 %, což není moc vysoké číslo, když uvážíme, že výrobců kompaktů je už opravdu pomálu.
 
Pro fotografickou divizi tak pokračuje modifikovaný restrukturalizační plán. Ten má v plánu dosáhnout ročního zisku 20 mld. jenů a více. Společnost zde chce na nákladech ušetřit 50 mld. jenů. Agresivně chce pronikat do oblastí, které rostou, tedy zejména do vyšších tříd (tedy dražších přístrojů). Low-end je odsunut na vedlejší kolej. Pokud jde tedy o fotoaparáty, vedle výše zmíněného důrazu na CSC fotoaparáty a full frame formát (a nejvíce přímo CSC full frame) chce také zaujmout lidi, kteří nyní fotí s telefony, vylepšit chce také koordinaci se sociálními sítěmi.
 
Nikon se hodlá více soustředit na optimalizaci propagace, snížení nákladů na prodej a reklamu, doslova řekl, že se drasticky přepracovává globální prodejní řetězec. Některé části společnosti přejdou pod jiné divize, kde najdou využití v oblastech, které rostou. V rámci toho má být propuštěno i zhruba 700 lidí.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vogue a Annie Leibovitz pod palbou kvůli fotkám černošské gymnastky Vogue a Annie Leibovitz pod palbou kvůli fotkám černošské gymnastky
Uznávaná fotografka Annie Leibovitz si to tentokrát pořádně slízla a magazín Vogue, kde se její fotografie objevily, také. Za vše mohou fotky černošské gymnastky Simone Biles, které podle reakcí lidi měla raději fotit černoška. Ta by prý věděla jak na to.
13.7.2020, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Kodak Alaris opět prodává, část z PPF míří do Číny Kodak Alaris opět prodává, část z PPF míří do Číny
Kdysi slavný Kodak je dnes už téměř historií. Zbytky společnosti už byly dávno rozděleny, prodány a nyní došlo k dalšímu prodeji. Z Kodaku Alaris a jeho další části PPF byl vyčleněn další díl, který nyní putuje do Číny.
13.7.2020, aktualita, Milan Šurkala
Canon EOS R5 může mít problémy s chlazením Canon EOS R5 může mít problémy s chlazením
Nový fotoaparát Canon EOS R5 je jedinečný svou schopností natáčet 8K video, nicméně překvapil relativně malým tělem a absencí pokročilého chlazení. Dle technických specifikací Canonu je viditelné, že mu přehřívání nemusí být úplně cizí.
13.7.2020, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Canon přichází s novými telekonvertory pro systém EOS R: 1.4x a 2x Canon přichází s novými telekonvertory pro systém EOS R: 1.4x a 2x
Ve velké smršti novinek společnosti Canon se objevily také dva nové telekonvertory pro systém EOS R (bajonet RF). Ty nabízí 1,4× a 2× prodloužení ohniskové vzdálenosti se zachováním autofokusu, stabilizace i odolnosti.
12.7.2020, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl A3+ fototiskárnu imagePROGRAF PRO-300 Canon uvedl A3+ fototiskárnu imagePROGRAF PRO-300
Novinkou ve výrobním programu společnosti Canon je i A3+ fototiskárna imagePROGRAF PRO-300. Má celkem 9 barevných inkoustů + Chroma Optimiser a schopnost využívat záložní trysky v případě problémů s jinými.
11.7.2020, aktualita, Milan Šurkala