www.digimanie.cz
>
>
>

Nikon míří k soudu za porušení patentů ve svých ultrazoomech

Nikon míří k soudu za porušení patentů ve svých ultrazoomech
, , aktualita
Společnost Nikon zamíří k soudu. Žene ji tam firma Digimedia Tech, LLC, podle které kompakty Nikonu porušují tři její patenty ohledně zoomování a detekce tváří. Má jít např. o Coolpix P900 nebo A1000.
K oblíbeným
reklama
Soudní pře nejsou ničím nezvyklým a ve fotografickém světě o ně také není nouze. Poslední případ se týká společnosti Nikon, která měla porušit tři patenty společnosti Digimedia Tech, LLC. Tím prvním je patent číslo 6,914,635 (Microminiature Zoom System for Digital Camera), který se týká zoomu, autofokusu a dalších součástí v digitálních kompaktech. Konkrétně má jít o jakýsi micro-elektromechanický systém s minimálně dvěma polohami, kam se může hnout, na základě čehož lze měnit zoom, ostření nebo stabilizovat obraz. Jedním z příkladů, kde mělo dojít k porušení patentu, byl Coolpix A1000.
 
Nikon Coolpix P900
 
Dále jsou tu patenty s čísly 6,545,706 a 7,715,476 (System, Method and Article of Manufacture for Tracking a Head of a Camera-Generated Image of a Person). Oba se věnují způsobu identifikace tváře v obraze. Vtip je v tom, že pro detekci tváře lze použít více algoritmů, kde každý může pracovat dobře (nebo selhávat) při různých příležitostech, přičemž patentováno je to, že se použijí minimálně dva algoritmy najednou a výsledek se rozhodne na základě dílčích výsledků jednotlivých algoritmů. Z vlastní programátorské zkušenosti při vývoji systémů detekce pohledu mohu potvrdit, že jde o docela účinnou techniku, jak zvýšit spolehlivost detekce tváří. V tomto případě byl patent porušen např. i ultrazoomu Coolpix P900.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mitakon má tři nové cine objektivy se světelností T1,0 Mitakon má tři nové cine objektivy se světelností T1,0
Natáčení videa je stále významnější funkcí moderních fotoaparátů a pro profesionální nasazení jsou vyráběny optimalizované objektivy. Takové má v nabídce i Mitakon. Ten představil hned trojici MFT objektivů se světelností T1,0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2 Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2
Společnost Cosina přichází na trh s novým objektivem Voigtländer Ultron 28mm f/2. Ten bude k dispozici ve dvou variantách, obě se však budou vyznačovat retro designem. Patří totiž do řady objektivů Vintage Line.
17.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech
Objevují se informace o tom, že chce společnost Samsung přehodnotit své snahy na poli mobilních snímačů a jejich vysokého rozlišení. Spekuluje se tak, že se možná připravovaný 600MPx senzor ani neobjeví.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR
Pro systém Fujifilm X byl představen další objektiv. Tentokrát je to širokoúhlý model s překvapivě dobrou světelností F1,4. Jeho reálná ohnisková vzdálenost činí 18 mm, po přepočtu je to pak 27 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala