www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon uvádí nový výkonný kompakt s GPS, model Coolpix P6000

Nikon uvádí nový výkonný kompakt s GPS, model Coolpix P6000
, , Aktualita
Společnost Nikon oznámila uvedení nového digitálního kompaktu řady Performance, modelu Coolpix P6000. Ten nabídne širokoúhlé ohnisko, snímač s rozlišením 13,5 megapixelu, optickou stabilizaci a jako nevídaný prvek ve své třídě zavádí také GPS. Inu, asi se máme nač těšit.
K oblíbeným
reklama
Pokročilejší kompakty Nikon řady Performance se dočkaly dalšího rozšíření v podobě nového modelu P6000. Ten je vybaven poměrně velkým CCD čipem 1/1,72". Nikon však tímto snímačem chce pořizovat snímky s neuvěřitelným rozlišením 13,5 megapixelu, takže bude velmi zajímavé sledovat, jak se vypořádá se šumem. Fotoaparáty Nikon většinou tento problém zvládají poměrně dobře, o zpracování obrazu se stará už tradičně rychlý procesor EXPEED.Objektiv NIKKOR je opticky stabilizovaný, což by mělo přinést ostřejší snímky i při delších expozičních časech. Disponuje rovněž dvěma optickými ED členy. Jedná se o širokoúhlý objektiv se 4× násobným zoomem, což je na Performance řadu ale možná trochu málo. Rozsah ohnisek činí 28 až 112 mm. Světelnost objektivu je zvláštní, zatímco na nejširším ohnisku dosahuje vskutku velmi dobrých F2,7, na nejdelším má bohužel silně podprůměrných F5,9, a stabilizace tak přijde ke slovu častěji, než by bylo zdrávo. Fotoaparát podporuje použití předsádek.

Nikon Coolpix P6000 disponuje mnoha zajímavými technologiemi a vymoženostmi. Jako první zmíním podporu GPS, díky kterému mohou být snímky doplněny o informaci o přesné zeměpisné poloze, kde byl snímek pořízen. Tyto informace pak lze použít na webových stránkách Nikon my Picturetown, kde mají zákazníci zdarma 2 GB prostoru pro prezentaci vlastních fotografií.

Dále potěší podpora formátu RAW a dokonce integrovaný Ethernet konektor. Pro redukci rozmazání snímků jsou k dispozici tři technologie. Za prvé je to nejúčinnější metoda v podobě optické stabilizace. Druhá metoda je elektronická, resp. zvyšování ISO citlivosti až na ISO 6400. Ačkoli Nikon tvrdí, že při pokročilé redukci šumu budou tyto snímky použitelné, myslím, že nejvyšší použitelná citlivost bude asi ISO 400 - 800. Praxe ukáže. Třetí metodou je Nikon Best Shot Selector, který pořídí 10 snímků a vybere automaticky ten nejostřejší.

Nadšence potěší kromě manuálních režimů a 15 motivových programů také priorita clony, času a plně manuální nastavení expozice. Detekce tváří dokáže rozpoznat až 12 obličejů. Efekt červených očí je automaticky opravován po exponování. Funkce D-Lighting pak umožní prosvětlit stíny v protisvětle, překvapivě jde o skutečně účinnou metodu. Nechybí možnost pořizovat ozvučené videosekvence nebo aktivovat časosběrné snímání.

Makro u fotoaparátu dokáže ostřit již od dvou centimetrů. LCD displej má úhlopříčku 2,7 palce a rozlišení 230 000 pixelů. Interní paměť o kapacitě 48 MB může být rozšířena o SD a SDHC karty. Fotoaparát je napájen Li-Ion baterií, která by měla vystačit na 260 snímků. Při rozměrech 107 x 66 x 43 mm váží P6000 bez baterie a karty 240 gramů. Cena bude stanovena při uvedení na český trh.

Zdroj: TZ Nikon
reklama
Nejnovější články
Benro vybralo na Kickstarteru 40 mil. Kč na novou elektrickou hlavu Polaris Benro vybralo na Kickstarteru 40 mil. Kč na novou elektrickou hlavu Polaris
Společnost Benro využila platformy Kickstarter pro financování její nové stativové hlavy Polaris. Ta je motorizovaná a určena je především pro astrofotografii. Umožňuje i programování, skládání snímků a mnoho dalšího.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung ISOCELL GN2: obří 1/1,12" čip pro telefony s velkými pixely Samsung ISOCELL GN2: obří 1/1,12" čip pro telefony s velkými pixely
Spousta mobilních snímačů jde s rozlišením do zbytečně vysokých hodnot, nicméně nový Samsung ISOCELL GN2 chce kombinovat nejlepší ze světa vysokého rozlišení i velkých pixelů. Ty budou mít velikost 1,4 μm.
23.2.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Doporučené fotoaparáty: únor 2021 Doporučené fotoaparáty: únor 2021
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
23.2.2021, článek, Milan Šurkala24 komentářů
OM Digital slibuje nové fotoaparáty i objektivy včetně 8-25mm F4.0 OM Digital slibuje nové fotoaparáty i objektivy včetně 8-25mm F4.0
V rozhovoru s německým manažerem společnosti OM Digital vyplynulo několik zajímavých skutečností a plánů do budoucna. Rozhodně to nevypadá, že by měl výrobce házet flintu do žita. Chystají se nové senzory, těla i objektivy.
22.2.2021, aktualita, Milan Šurkala21 komentářů
Fotograf divoké přírody zachytil zvláštního žlutého tučňáka Fotograf divoké přírody zachytil zvláštního žlutého tučňáka
Fotograf z Belgie měl při své expedici na ostrov Jižní Georgie štěstí a zachytil neobvyklé zabarvení tučňáka královského. Pták na jeho fotografiích má jasně žluté peří a už na první pohled se odlišuje od ostatních. 
22.2.2021, aktualita, Kateřina Hoferková