Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon uvádí širokoúhlý Nikkor Z 24mm f/1.8 S

4.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
Další novinkou pro full frame CSC systému Nikonu je objektiv Nikkor Z 24mm f/1.8 S. Jde tedy o širokoúhlý a vysoce světelný kousek. Jak už je dnes zvykem, optimalizovalo se hodně na video, např. i minimalizací focus breathingu.
Společnost Nikon postupně rozšiřuje nabídku svých objektivů pro full frame CSC systém a nyní přišel na řadu model Nikkor Z 24mm f/1.8 S. Při své 24mm ohniskové vzdálenosti nabídne 84° úhel záběru. Pokud byste jej použili na APS-C těle, byla by to 36mm přepočtená ohnisková vzdálenost a úhel 61°. To, že Nikon uvádí tyto údaje, dává tušit, že by mohl připravovat i APS-C CSC přístroje. Novinka se skládá z 12 optických členů v 10 skupinách, je zde 1 ED člen, 4 asférické elementy a některé mají vrstvy Nano Crystal Coat pro kontrastnější obraz díky minimalizaci odlesků a světelných závojů.
 
Nikkor Z 24mm f/1.8 S
 
Objektiv má velmi dobrou světelnost F1,8, což dovolí fotit širokoúhlé snímky s malou hloubkou ostrosti. Irisová clona s 9 lamelami podporuje maximálně hodnotu F16. Pokud jde o zaostřování, minimální vzdálenost činí 25 cm od roviny senzoru a maximální zvětšení pak dosahuje 0,15×. Zapracovalo se na výkonech objektivu u videa, takže má minimalizovaný focus breathing a zaostřovací motorek by měl být velmi tichý. Objektiv má rozměry 78 mm v průměru a 96,5 mm na délku, přičemž váží 450 gramů, což není až tak mnoho. Podporuje filtry se 72mm průměrem. Jak už je u této řady zvykem, máme tu i programovatelný prstenec, kterým se dají ovládat některá nastavení fotoaparátu. Česká cena objektivu byla stanovena na 28.490 Kč s DPH, dostupný by měl být od poloviny října.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.