Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon uvedl 24× ultrazoom Coolpix P90

4.2.2009, Milan Šurkala, Aktualita
Společnost Nikon se přidala ke Kodaku a Olympusu a rovněž představuje ultrazoom s opravdu obrovským rozsahem zoomu. V tomto případě jde o 24× ultrazoom s 12MPx snímačem a výklopným 3,0" LCD displejem. Nechybí ani rychlý procesor EXPEED.
Nový Nikon Coolpix P90 je nástupcem dnešního modelu P80. Přináší 1/2,33" CCD snímač s dnes velmi módním rozlišením 12 MPx. Na takto malý čip je to ale příliš mnoho a o kvalitě snímku si nelze dělat příliš velké iluze, zvláště poté, co P80 docela šuměl i na ISO 100. Objektiv NIKKOR potěší obrovským rozsahem zoom od velmi širokoúhlých 26 mm až po neskutečných 624 mm, což znamená 24× optický zoom. Světelnost F2,8 na nejkratším ohnisku je dobrá, F5,0 na nejdelším je ve srovnání s předchůdcem a nedávnými ultrazoomy poněkud slabší hodnota, u dnešních vysokorozsahových ultrazoomů však jde spíše o standard. Stabilizace je zde řešena posunem CCD čipu.Objektiv zaostří od 50 centimetrů, v supermakro režimu mu ale stačí pouhý centimetr. Fotoaparát podporuje citlivosti ISO 64 až ISO 1600 v plném rozlišení a dále ISO 3200 a ISO 6400 v rozlišení 3 megapixely. Fotograf může využít jak automatiku, tak i režimy priority clony, času a plnou automatiku. Rozsahy expozičních časů zatím nejsou známy. Detekce tváří je schopna rozeznat až 12 obličejů, nechybí ani focení úsměvu či detekce mrknutí. Pro lepší snímky v protisvětle je tu funkce D-Lighting, k dispozici je i funkce Rychlé vylepšení a jistě potěší i časosběrné snímání. Sekvenční snímání dokáže pořídit až 45 snímků s rychlostí 15 fps při rozlišení 2 megapixely.Stabilizaci neřeší jen již zmíněný posuv čipu, ale také podpora vyšších citlivostí do ISO 6400, Motion Detection (při detekci pohybu objektu nebo třesu fotoaparátu navýší ISO citlivost a zkrátí expoziční čas) a BSS (Best Shot Selector), který z 10 snímků pořízených sekvenčním snímáním vybere a uloží ten nejostřejší.Nikon Coolpix P90 je vybaven výklopným LCD displejem o úhlopříčce 3,0". Ten lze naklopit o 90° směrem nahoru a 45° směrem dolů. Komu by to nestačilo, najde zde i 0,24" EVF hledáček. O napájení se stará Li-Ion akumulátor EN-EL5, který dle výrobce vydrží na pouhých 200 snímků. Rozměry činí 114 x 83 x 99 mm a hmotnost 460 gramů bez baterie a karty. Podporovány jsou karty SD a SDHC, vnitřní paměť má kapacitu 47 MB.

Zdroj: www.dpreview.com, www.dcresource.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.