reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon uvedl nový Nikkor Z 85mm f/1.8 S

1.8.2019, Milan Šurkala, aktualita

Jak bylo slíbeno, tak se i stalo a společnost Nikon uvedla nový portrétní objektiv Nikkor Z 85mm f/1.8 S. Slibuje výbornou ostrost, krásný bokeh i minimum optických aberací, které by kazily obraz. 

Počet objektivů pro nový full frame CSC systém Nikonu se zvyšuje o další kousek. Je jím Nikkor 85mm f/1.8 S, který má být jedním z portrétních objektivů pro tento systém. Jeho reálná ohnisková vzdálenost činí 85 mm, což na full frame těle dává úhel záběru 28°30', v APS-C režimu je to pak 18°50' (127,5mm přepočtená ohnisková vzdálenost). Dosahuje výborné světelnosti F1,8 a 9lamelovou clonu lze nastavit maximálně na F16.
 
Nikkor Z 85mm f/1.8 S
 
Optická konstrukce se skládá z 12 členů uspořádaných do 8 skupin, jsou zde i dva členy z ED skla a ty, které mají povrchové vrstvy Nano Crystal Coat. Ty tradičně minimalizují odlesky a světelné závoje, čímž i v protisvětle zvyšují kontrast. K zaostřování slouží krokový zaostřovací motorek STM s minimálním hlukem pro kvalitnější natáčení videa, přičemž minimální zaostřovací vzdálenost činí 80 cm. Dosahuje tak maximální zvětšení 0,12x. Zapracovalo se i na tom, aby objektiv poskytoval výborné optické výsledky při ostření na krátké vzdálenosti, s čímž má většina objektivů problémy.
 
Nikon hovoří o jemném bokehu i výborné ostrosti při zachování minimální chromatické aberace, a to i v bokehu. Objektiv má na délku 99 mm a 75 mm v průměru, podporuje pak 67mm filtry. Jeho hmotnost se pak vyznačuje 470 gramy. Zajímavostí je také speciální prstenec, kterému lze přiřadit funkčnost dle přání (např. korekci expozice). Nezapomnělo se ani na odolnost vůči vodě a prachu. V prodeji bude od září za cenu $799,95. 
 
Zdroj: nikon.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama