Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon získává tři ceny TIPA 2023, líbily se především objektivy

21.4.2023, Milan Šurkala, aktualita
Nikon získává tři ceny TIPA 2023, líbily se především objektivy
Hodně úspěšným byl v oceněních TIPA Awards 2023 i Nikon. Tato společnost si odnesla celkem tři tituly. Jeden putoval na adresu CSC fotoaparátu, další dva pak pro pevné objektivy, jeden super teleobjektiv, druhý pak portrétní.
Společnost Nikon je dalším z vítězů letošních cen TIPA Awards 2023. Odnesla si titul např. za nejlepší vloggerský fotoaparát s APS-C senzorem. Tím je Nikon Z30, který zvládá 4K video při tradičních 30p. Full HD 1080p nicméně umí už při 120 fps. K dispozici je polohovatelný 3,0" LCD, má také stereo mikrofony. K dispozici je i speciální příslušenství pro vlogging. Je to třeba větrný filtr od Smallrigu, dálkové ovládání přes Bluetooth a malý stativ opět od Smallrigu. Kdo chce, může využít i full frame objektivy, ale u většiny z nich přijde o kompaktnost.
 
Nikon Z30
 
Nejlepším pevným super-teleobjektivem je letos Nikkor Z 600mm f/4 TC VR S. Tento objektiv má zabudovaný 1,4× telekonvertor, který dokáže prodloužit ohniskovou vzdálenost až na 840 mm. Minimalizaci odlesků obstarává povrchová vrstva Meso Amorphous Coat, závoje pak potlačuje ARNEO a Nano Crystal Coat. Autofokus využívá Silky Swift Voice Coil Motor s magnety místo ozubených kol, z čehož má profitovat foto i video. Optická stabilizace dodá 5,5EV účinek.
 
Nikkor Z 600mm f/4 TC VR S
 
Titul nejlepšího portrétního objektivu má Nikkor Z 85mm f/1.2 S. Ten má vynikající světelnost F1,2, krásný bokeh a solidní konstrukci. Dle poroty se tak hodí pro focení módy, svateb a portrétů. Zaostřování mají na starosti dva krokové motorky STM. Nechybí ani programovatelný prstenec.
 
Nikkor Z 85mm f/1.2 S
 
Zdroj: tipa.eu


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.