Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikonu se daří, zisky zvyšuje i fotografická divize

18.5.2018, Milan Šurkala, aktualita
Poslední dobou to šlo s Nikonem spíše z kopce, nedávné restrukturalizace se ale začaly příznivě projevovat. Celá společnost dosáhla téměř 8× vyššího zisku a o dost ziskovější je i divize digitálních fotoaparátů.
Nikon byl dlouho jedním z nejúspěšnějších výrobců fotoaparátů, nicméně v posledních letech nedostatečně reagoval na výrazně měnící se trh digitálních fotoaparátů. Prodeje začaly hodně klesat a s tím i ziskovost. Společnost se ale nenechala a ohlásila výrazné restrukturalizační snahy, které se opravdu začaly vyplácet. I když příjmy v posledním fiskálním roce (končícím 31. března 2018) klesly o 4,3 % ze 749, 3 miliard jenů na 717,1 miliardy, společnosti se podařilo výrazně navýšit zisky. Ty v minulém roce dosahovaly jen 4,0 miliardy, což bylo sotva půl procenta jejího příjmu. V tomto roce byl zisk 34,8 miliardy jenů, což je nárůst 776,6 %. Nicméně z tak malých zisků jako v roce 2017 se takto vysoká procenta dosahují snáze.
 
Nikon logo
 
Nás ale bude zajímat především divize fotoaparátů (Imaging Products Business). Ta tvoří zhruba polovinu příjmů společnosti. I zde došlo k meziročnímu poklesu, a to rovnou o 5,8 % na nynějších 360,7 miliardy jenů. Ziskovost divize šla ale nahoru o 76,2 % na výsledných 30,2 miliardy jenů. K tomu dopomohlo soustředění se na high-endové produkty a společnost v podstatě zachraňuje zrcadlovka Nikon D850. Ta je mnohým považována za jednu z nejlepších, ne-li nejlepší zrcadlovku všech dob, je prodejně velmi úspěšná a přitom ne zrovna levná.
 
Dalším pozitivem bylo zavření čínské pobočky Nikonu (Nikon Imaging (China) Co., Ltd.). Pokud jde o kompakty, Nikon to zkoušel např. s high-endovým outdoorovým modelem Coolpix W300, ale přesto prodeje kompaktů šly výrazně dolů. Škoda, že zrušil své high-endové kompakty řady DL, které vypadaly velmi slibně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.