Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nová Leica M s 24 MPx a možností natáčet video

21.9.2012, Milan Šurkala, aktualita
Leica představila dalšího zástupce legendární řady dálkoměrů Leica M. Tentokrát nese jméno bez jakékoli číslovky. Novinkou je 24MPx CMOS snímač a poprvé možnost natáčet videosekvence, a to hned ve Full HD rozlišení.
Leica M je nejnovějším přírůstkem do řady dálkoměrů téhož názvu. Podle vyjádření společnosti se takto budou jmenovat všechny další modely této řady a lišit se bude jen doplňkové typové číslo. V tomto případě jde o Typ 240. Další změnou je přechod od CCD čipům k full frame senzoru typu CMOS. S tím se mění i další věc, a to podpora natáčení Full HD videa v rozlišení 1920×1080 pixelů při 24 nebo 25 fps s mono zvukem (je možné dokoupit stereo mikrofon). Ve VGA rozlišení (640×480 pixelů) je k dispozici i 30 fps. Snímač má rozlišení 24 megapixelů. Jako všechny Leica M fotoaparáty, i tento nejnovější model podporuje objektivy s M bajonetem. Díky adaptéru Leica R-Adapter M lze použít i objektivy pro patici R.

Rozsah citlivostí začíná na ISO 200 a končí u ISO 6400. V režimu rozšíření je k dispozici i ISO 100 a k dispozici je i její automatické nastavení. Časy začínají na 1/4000 sekundy a končí na 60 sekundách. Synchronizační čas blesku je 1/180 sekundy. Co se týče expozičních režimů, najdete tu prioritu clony a plný manuál. Korekce expozice má rozsah od -3 EV do +3 EV, expoziční bracketing je tu pak pro 3 nebo 5 snímků s 1/2, 1, 2 nebo 3EV rozdíly. O zpracování obrazu se tu stará procesor Leica Maestro.

3,0" LCD displej má vysoké rozlišení 920.000 bodů (640×480 pixelů) a ochranné sklo Corning Gorilla Glass známé z některých smartphonů. Fotoaparát má interní dálkoměrný hledáček s automatickou korekcí paralaxy a 0,68× zvětšením, můžete však použít i externí elektronický. V Live View režimu lze použít i dnes velmi oblíbený focus peaking. Live View je v řadě M poprvé a dovoluje použít fotoaparát i pro focení makra, které bylo kvůli koncepci dálkoměru a jeho stylu ostření dost komplikované až nemožné. Nyní při náhledu přes displej padla i tato bariéra.

Můžete používat SD, SDHC a SDXC karty. Data mohou být zaznamenávána v JPEGu nebo DNG (obecný RAW). Napájení má na starosti Li-Ion baterie s napětím 7,4 V a kapacitou 1800 mAh. Rozměry jsou 139×80×42 mm, hmotnost činí 680 gramů. Horní část je z mosazi a tělo je z hořčíkových slitin. Výrobce slibuje také odolnost vůči prachu a základní ochranu proti vodě. K fotoaparátu dostanete např. software Adobe Lightroom. Prodej má začít počátkem roku 2013 za $6950.

Zdroj: www.dpreview.com, en.leica-camera.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.