Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nové verze Adobe Camera Raw 8.4 a Lightroom 5.4

10.4.2014, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Adobe už tradičně přinesla inovované verze svých oblíbených programů a konvertorů RAWu. Nyní nebyl jen rozšířen počet podporovaných fotoaparátů, ale opravilo se i hodně chyb a přibyla nová funkčnost náhledů.
Adobe uvolnil nové verze svých programů, takže si můžete stáhnout Camera Raw 8.4, DNG Converter 8.4 a Lightroom 5.4. V Camera Raw 8.4 se zapracovalo na náhledech, které nyní mohou mít tři nové funkčnosti. Jsou zde tři tlačítka, Mode pro změnu náhledu "před" a "po" s rozdělením obrazovky, Swap pro zobrazování téhož ale na plnou plochu (klávesa "P" mění náhled z "před" na "po" a zpátky) a Copy pro zkopírování nastavení "před" do "po". Samozřejmě je možné si nechat zobrazovat jen aktuální verzi, jak tomu bylo doposud. Adobe dále přidal korekci červených očí domácích mazlíčků a několik změn korekčních funkcí jako např. možnost restartovat veškerá nastavení jediným tlačítkem.

Samozřejmostí je i rozšíření podpory o RAWy nových fotoaparátů. Jde o Canon EOS 1200D, Canon PowerShot G1 X Mark II, Casio EX-100, DJI Phantom, Fujifilm X-T1, Hasselblad H5D-50c, Hasselblad HV, Nikon 1 V3, Nikon Coolpix P340, Nikon D3300, Nikon D4S, Olympus OM-D E-M10, Panasonic Lumix DMC-TZ60 a TZ61, Phase One IQ250, Samsung NX mini, Samsung NX30, Sony Alpha a5000 (ILCE-5000) a Sony Alpha a6000 (ILCE-6000). Camera Raw 8.4 a DNG Convertor si můžete stáhnout ve verzi pro Windows i Mac.

Dále byly opraveny některé chyby, namátkou třeba nemožnost otevřít RAWy z Nikonu D800 a D800E vyfocené s DX objektivy, občasné pády aplikace Bridge CC při práci s TIFF snímky, oprava špatného vyvážení bílé u RAWů z Nikonu D3100 a několik dalších. Nový Lightroom 5.4 je rovněž k dispozici pro systém Windows a Mac, přináší podporu RAWů výše zmíněných fotoaparátů a opravuje velké množství chybiček z předchozích verzí.

Zdroj: www.dpreview.com, www.adobe.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.