www.digimanie.cz
>
>
>

Nový 16MPx čip Aptina MT9H004 pro zrcadlovky

Nový 16MPx čip Aptina MT9H004 pro zrcadlovky
, , Aktualita
Ačkoli společnost Aptina je spíše známá výrobou čipů pro fotomobily a další mobilní zařízení, nový čip MT9H004 míří do třídy zrcadlovek. Tento 16MPx APS-C čip hodlá bojovat zejména vynikajícím rozsahem použitelnosti ve dne i v noci.
K oblíbeným
reklama
Společnost Aptina představila nový snímací čip MT9H004, který možná brzy uvidíme i v zrcadlovkách nebo kompaktech s výměnnými objektivy. Jeho rozlišení činí 16 megapixelů (4928×3280 pixelů) a je APS-C typu. Každý pixel má velikost 4,78 mikronu. Nabídne sekvenční snímání až 10,48 fps při plném rozlišení, Full HD video s rozlišením 1920×1080 pixelů při 30 neprokládaných snímcích za sekundu (využití 2×2 binningu) a Live View při 60 fps. Obsahuje 14bitový A/D převodník.Zajímavá je na čipu ale především technologie DR-Pix. Díky ní má čip podávat vynikající výsledky jak v dobře osvětlených scénách, kde je potřeba širokého dynamického rozsahu, tak i ve špatných světelných podmínkách, kde je potřeba vysoké citlivosti. Vtip je v tom, že čip je schopen pracovat ve dvou různých režimech, které jsou vhodné pro různé příležitosti. Vedle klasického zesilování signálu (navyšování ISO citlivosti) je zde ještě další přepínač mezi režimy LCG (Low Conversion Gain) a HCG (High Conversion Gain).

LCG režim je vhodný právě do velmi dobrých světelných podmínek, kdy čip využívá kondenzátor s vysokou kapacitou (tzv. Full Well Capacity). Díky tomu může pobrat velké množství elektronů, aniž by došlo k plné saturaci signálu (přepalu). Bohužel tento režim není vhodný pro snímání za horších světelných podmínek, kde má relativně vysoký šum (read noise). HCG režim omezuje maximální dosažitelnou kapacitu kondenzátoru, takže sice rychleji dochází k přepalům, na druhou stranu se ale zvyšuje citlivost snímače a snižuje šum.

Výsledek je jasný. Nerozšíří se sice dynamický rozsah pro jednu scénu, ale znatelně se rozšíří možnosti a použitelnost čipu jako takového. Má umět výborně snímat jak dobře osvětlené scény podobně jako normální zrcadlovky s tradičním LCG režimem, ale bude také vhodný pro noční snímání, kde má navíc HCG režim. Na stránkách výrobce najdete více informací o čipu MT9H004, rovněž zde naleznete white-paper k DR-Pix technologii.

Zdroj: www.dpreview.com, www.aptina.com
reklama
Nejnovější články
Nikon uvedl NX Studio, bezplatný software pro editaci fotek i videa z Nikonů Nikon uvedl NX Studio, bezplatný software pro editaci fotek i videa z Nikonů
Společnost Nikon uvedla nový bezplatný software NX Studio pro majitele fotoaparátů Nikon. Ten dovoluje prohlížení i editaci fotografií a videa. Má být kombinací aplikací ViewNX-i i editoru Capture NX-D.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung ISOCELL 2.0 přináší lepší citlivost i přesnější barvy Samsung ISOCELL 2.0 přináší lepší citlivost i přesnější barvy
Samsung dnes představil technologii snímacích čipů ISOCELL 2.0, která má dále vylepšit jejich vlastnosti. Především jde o ztráty světla na hranách pixelů, čímž se dále zvýší citlivost a barevná věrnost snímků.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Gitzo Légende proti spotřební kultuře: doživotní záruka a možnost oprav Gitzo Légende proti spotřební kultuře: doživotní záruka a možnost oprav
Starost o životní prostředí je nejen poslední dobou velké téma. Společnost Gitzo se chce přičinit stativem a batohem Légende. Využívají ekologických a recyklovaných materiálů, zajišťují i snadnou možnost opravy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Venus Lens představuje 5 nových objektivů, většina má F0,95 Venus Lens představuje 5 nových objektivů, většina má F0,95
Společnost Venus Lens uvedla na trh pět nových objektivů, přičemž čtyři z nich se mohou pochlubit vynikající světelností F0,95. Pak tu máme i velmi širokoúhlý zoomovací objektiv 12-24mm pro full frame.
3.3.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nikon uvolnil nové firmwary pro Z50 a D780 i aktualizovaný software Nikon uvolnil nové firmwary pro Z50 a D780 i aktualizovaný software
Nikon aktualizoval svůj software i firmware pro některé fotoaparáty. Máme zde nové verze aplikací Capture NX-D 1.6.5, ViewNX-i 1.4.5 i firmwary pro CSC fotoaparát Z50 a digitální zrcadlovku D780.
3.3.2021, aktualita, Milan Šurkala