
Zajímavá je na čipu ale především technologie DR-Pix. Díky ní má čip podávat vynikající výsledky jak v dobře osvětlených scénách, kde je potřeba širokého dynamického rozsahu, tak i ve špatných světelných podmínkách, kde je potřeba vysoké citlivosti. Vtip je v tom, že čip je schopen pracovat ve dvou různých režimech, které jsou vhodné pro různé příležitosti. Vedle klasického zesilování signálu (navyšování ISO citlivosti) je zde ještě další přepínač mezi režimy LCG (Low Conversion Gain) a HCG (High Conversion Gain).
LCG režim je vhodný právě do velmi dobrých světelných podmínek, kdy čip využívá kondenzátor s vysokou kapacitou (tzv. Full Well Capacity). Díky tomu může pobrat velké množství elektronů, aniž by došlo k plné saturaci signálu (přepalu). Bohužel tento režim není vhodný pro snímání za horších světelných podmínek, kde má relativně vysoký šum (read noise). HCG režim omezuje maximální dosažitelnou kapacitu kondenzátoru, takže sice rychleji dochází k přepalům, na druhou stranu se ale zvyšuje citlivost snímače a snižuje šum.
Výsledek je jasný. Nerozšíří se sice dynamický rozsah pro jednu scénu, ale znatelně se rozšíří možnosti a použitelnost čipu jako takového. Má umět výborně snímat jak dobře osvětlené scény podobně jako normální zrcadlovky s tradičním LCG režimem, ale bude také vhodný pro noční snímání, kde má navíc HCG režim. Na stránkách výrobce najdete více informací o čipu MT9H004, rovněž zde naleznete white-paper k DR-Pix technologii.
Zdroj: www.dpreview.com, www.aptina.com