Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nový full frame telezoom Nikkor Z 70-200mm F2.8 VR S

7.1.2020, Milan Šurkala, aktualita
Nikon rozšířil nabídku nativních objektivů pro svůj full frame CSC systém o světelný telezoom Z 70-200mm f/2.8 VR S. Ten přinese optickou stabilizaci a složitou konstrukci, která má bojovat proti optickým chybám.
Full frame CSC systém společnosti Nikon dostává do nabídky nový objektiv. Tentokrát jde o telezoom Z 70-200mm f/2.8 VR S. Novinka má tedy ohniskové vzdálenosti 70 až 200 mm, což na full frame tělech znamená úhly záběru 34°20' až 12°20'. Pokud byste jej použili na APS-C fotoaparátu, nabídne po přepočtu 105 až 300 mm a úhly 22°50' až 8°. Optická konstrukce je dosti složitá, máme tu totiž 21 členů v 18 skupinách. V tomto počtu najdeme 6 ED členů, 2 asférické čočky, jeden člen z fluoritového skla a jeden element typu SR (Short-wavelength Refractive).
 
Nikkor Z 70-200mm f/2.8 VR S
 
Objektiv má vnitřní zaostřování i zoomování, při těchto činnostech se tedy nijak nemění délka objektivu. Zaostřit je možné od 50 cm na nejmenším zoomu a od 100 cm na maximálním, což znamená 0,2× zvětšení, využit je krokový motorek (STM). Novinka má konstantní světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu, irisovou clonu s 9 lamelami pak můžete přiclonit na F22. K dispozici je optická stabilizace, která dovoluje dosažení 5,5EV účinku na maximálním zoomu. Pro video je pak objektiv optimalizován tak, aby vydával co nejmenší hluk při zoomování i ostření, minimalizován byl i focus breathing (změna zoomu při změně zaostření).
 
Objektiv má na délku 220 mm, v průměru pak 89 mm a využívá filtry se 77mm průměrem. Jeho hmotnost činí 1360 gramů, nicméně pokud namontujete závit pro stativ, přibere dalších 80 gramů navíc. Jak už je u objektivů pro tento systém zvykem, máme tu i programovatelný prstenec. Tělo je vyrobeno z hořčíkových slitin a chlubí se i odolností vůči nepříznivému počasí. Pro minimalizaci odlesků a závojů jsou použity povrchové vrstvy Nano Crystal Coat a ARNEO Coat. Cena objektivu byla stanovena na 67.490 Kč s DPH a v prodeji bude od února.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.