Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nový low-end Canonu: PowerShot A480

17.1.2009, Milan Šurkala, Aktualita
Základem nabídky kompaktů společnosti Canon se nově stane PowerShot A480. Oproti svému předchůdci přináší zvýšené rozlišení na 10 megapixelů. Nechybí ani 3,3× optický zoom, procesor DIGIC III a rozměrově je nový fotoaparát menší o celých 25 %.
Nový Canon PowerShot A480 bde otevírat nabídku kompaktů Canon. Jedná se o malinký kompakt s 1/2,3" CCD čipem, který disponuje rozlišením 10 megapixelů. O zpracovávání obrazu se stará starší, nicméně stále dosti výkonný procesor DIGIC III. Ten nabídne detekci tváří i Motion Detection Technology (detekci pohybu - digitální stabilizaci). Objektiv má 3,3× optický zoom, což není mnoho. Ohniskový rozsah není nikterak příjemný, protože začíná až na 37 milimetrech. To je přeci jen hodně a širší úhel by se jistě hodil více. Ani světelnost nepotěší, F3,0 na nejširším ohnisku je ještě průměrná hodnota, F5,8 na nejdelším je už ale podprůměr. Fotoaparát nenabízí ani žádnou formu hardwarové stabilizace.PowerShot A480 si ale pochopitelně nehraje na fotoaparát, který zvládne všechno. Jeho prioritou je jednoduché a rychlé ovládání pro každého. I s tímto fotoaparátem můžete na příklad pořizovat záběry ze vzdáleností jednoho centimetru! Takové ostření většinou nemají ani kompakty o třídu výše. Rozsah citlivostí je poměrně klasický a dostačující od ISO 80 po ISO 1600. Expoziční časy mohou nabývat délky 1/2000 s až maximálních 15 sekund ve speciálním režimu nočního snímání.Nechybí možnost pořizovat videosekvence v rozlišení 640×480 pixelů při 30 snímcích za sekundu a celkem jek dispozici 15 scénických režimů. Nežádoucí efekt červených očí lze odstranit ještě přímo ve fotoaparátu.Sekvenční snímání je s 0,8 fps bohužel velmi pomalé, platí to však pro nekonečné snímání, dokud se nezaplní paměťová karta. Fotoaparát podporuje karty SD, SDHC, MMC a MMC+. Napájení mají na starosti dvě AA baterie. Malý 2,5" LCD displej má bohužel velmi nízké rozlišení 115.000 bodů (240×160 pixelů).

Zdroj: www.dpreview.com, www.canon-europe.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.