Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Objektiv AstrHori 28mm F13 2X Micro Probe poslouží jako sonda

18.11.2022, Milan Šurkala, aktualita
Objektiv AstrHori 28mm F13 2X Micro Probe poslouží jako sonda
Zvláštní makro objektiv Laowa 24mm F14 má konkurenci. Je jím mnohem levnější AstrHori 28mm F13. Také funguje jako sonda díky velmi malým rozměrům a značné délce, která dovoluje dostat se i do oblastí nedosažitelných pro běžné makro objektivy.
Makro objektivy mohou zaostřovat z velmi krátkých vzdáleností, ale kvůli svým rozměrům si občas samy sobě překáží. Objektivy jako Laowa 24mm f/14 Macro Probe toto řeší svým velmi dlouhým, ale také velmi tenkým tělem. Díky tomu se dostanou i do velmi úzkých míst a občas umožní i "průlety" různými objekty. Výše zmíněný objektiv má ale problém ve své ceně. I když je to Laowa, která má obvykle dost nízké ceny, tento objektiv stojí okolo 44 tisíc Kč. Řešením by mohla být alternativa v podobě objektivu AstrHori 28mm F13. Má velmi podobný tvar, ale je jen za 739 USD, což je v jednoduchém přepočtu přes 17 tisíc Kč. V tom nicméně chybí další poplatky a DPH, takže uvážíme-li, že Laowa je za 1379 USD, konečná cena v ČR by (v případě, že se sem objektiv dostane) mohla být u AstrHori okolo 24 tisíc Kč s DPH.
 
AstrHori 28mm F13
 
Objektiv má 28mm ohniskovou vzdálenost a úhel záběru 75° (určen je až pro full frame senzory). Skládá se ze 21 členů v 16 skupinách a má 7lamelovou irisovou clonu. Ta nabídne rozsah od F13 do F40. Objektiv má 60 mm v průměru a na délku 457 mm, přičemž jeho hmotnost činí 698 gramů. Nepodporuje montáž filtrů ani elektronickou komunikaci. Zaostřeno může být už od 1 cm od přední čočky a nabídne velmi pěkné 2× zvětšení. Zajímavostí je také vestavěné LED světlo napájené přes port USB. Přední část objektivu je do vzdálenosti 25 cm vodotěsná, umožňuje tedy i focení a natáčení pod vodou (za touto hranicí už ale vodotěsnost neplatí). V prodeji bude pro Canon EF i RF, Sony E, Nikon F i Z, L-Mount a bajonet PL.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.