Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Objektiv Pentax DA 20-40mm F2,8-4 Limited WR

11.11.2013, Milan Šurkala, aktualita
Další novinkou ve výrobním programu značky Ricoh je objektiv HD PENTAX-DA 20-40mm F2.8-4 ED Limited DC WR. Novinka je prvním objektivem série Limited s optickým zoomem i voděodolnou konstrukcí.
Objektiv HD PENTAX-DA 20-40mm F2.8-4 ED Limited DC WR je prvním objektivem série Limited, který nabízí optický zoom. Reálné ohniskové vzdálenosti objektivu činí 20 až 40 milimetrů, objektiv má tedy 2× optický zoom. Po přepočtu na kinofilm u APS-C zrcadlovek dává 30,5 až 61,5 milimetrů, což znamená úhly záběru 70° až 39°. Objektiv má 9 optických členů v 8 skupinách. Najdete člen z ED a SLD skla, nechybí ani vícevrstvá povrchová úprava čoček HD pro minimalizaci odlesků a závojů. Oproti jiným vícevrstvým povrchům má nabídnout až o 50 % nižší odrazivost ve viditelném spektru světla.

Objektiv má světelnost F2,8 na nejširší a F4 na nejdelší ohniskové vzdálenosti. Maximální hodnota 9lamelové clony činí F22 až F32 podle nastaveného zoomu. Minimální ostřící vzdálenost je 28 centimetrů, maximální zvětšení je pak 0,2×. K dispozici je systém Quick-Shift Focus, který zajišťuje možnost manuálního doostření po zaostření autofokusem bez přepínání tlačítkem. Objektiv má na délku 68,5 mm, v průměru 71 mm a může používat filtry s 55mm průměrem. Jeho hmotnost je 283 gramů. Poprvé pro Limited sérii se tu objevuje vedle optického zoomu i voděodolná a prachuvzdorná konstrukce. Při konstrukci byl ve velké míře využit hliník. K dispozici bude černá a stříbrná varianta. Doporučená cena činí 849 britských liber.

Zdroj: www.dpreview.com, www.pentax.co.uk


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.