Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Objektiv Zeiss 500mm f/8 z misí NASA Apollo vydražen za téměř 11 milionů korun

, , aktualita
Objektiv Zeiss 500mm f/8 z misí NASA Apollo vydražen za téměř 11 milionů korun
Fotoaparáty, které navštívily vesmír, jsou v aukcích často prodávány velmi draho. Nyní se např. prodal středoformátový objektiv Zeiss 500mm f/8 Tele-Tessar, který byl ve vesmíru při misi Apollo 15 v přepočtu za téměř 11 milionů korun.
Objektiv Zeiss 500mm f/8 z misí NASA Apollo vydražen za téměř 11 milionů korun
Před dvěma lety se prodal fotoaparát Hasselblad 500 Electric Data Camera (HDC, HEDC) použitý při misi Apollo 15 za 660 tisíc EUR. Nyní byl prodán další kus fotografické techniky z této mise, konkrétně objektiv Zeiss 500mm f/8 Tele-Tessar, jenž byl s výše zmíněným typem fotoaparátu při misi Apollo 15 používán. Cena se vyšplhala na 453 281,85 amerických dolarů, což je téměř 11 milionů korun. Objektiv má na délku okolo 30 centimetrů a středová část byla speciálně upravena tak, aby se ostření a clona daly ovládat i v astronautských rukavicích. Povrch měl stříbrnou úpravu, aby na rozměry objektivu neměla vliv extrémní teplota a roztažnost materiálů (teplota na osvětlené straně měsíce přesahuje 130 °C).


Zeiss 500mm f/8 Tele-Tessar


Během mise Apollo 15, která trvala od 26. července do 7. srpna 1971, bylo s tímto objektivem pořízeno 293 fotografií, přičemž 3 dny fotil na měsíčním povrchu a další dva dny pak z měsíční orbity. Objektiv se ale původně do vesmíru ani neměl dostat kvůli hmotnosti. Nakonec byly provedeny změny v plánování výsadku na Měsíc, které znamenaly, že bylo potřeba méně paliva a místo něj se tak na palubu dostal objektiv a další geologické vybavení. Astronaut Dave Scott pak tento objektiv dostal od NASA jako památku.

Zdroj: rrauction.com, imaging-resource.com