reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Obrázky z Algarve: II.

, , článek
Obrázky z Algarve: II.
V minulém díle jsme popsali krásy jižního Portugalska - Algarve a i dnes budeme v tomto popisu úchvatných míst pokračovat. Připojen bude vždy fotografický komentář jak podobné snímky snadno pořídit.
Obrázky z Algarve: II.

Pláže v Algarve


Hledáte-li pláže typu Bibione, tak ty v Portugalsku až na výjimky nenajdete. Spíše spoustu malých pláží a plážiček ukrytých mezi úžasnými 100 metrovými útesy. Na pláže často musíte sestoupit po schodech a sejdete-li, čeká na vás zážitek na který na jiných místech Evropy nenarazíte! Nádherná pláž s čistým zlatavým pískem, krásné čisté moře, rozumné a příjemně velké vlny na dovádění a okolo vás pohádka žlutých skal a útesů. I na nejzapadlejší pláži, kde vás bude pět a půl, je však čisto, funkční odpadkový koš a často i malý agave obklopený bar ve stylu Bob Marley…Na snímku pláž Boca do Rio vyfotografovaná z přilehlého útesu nad ní. V úžlabině vpravo je stylový bar, kde si budete připadat jako v Mexiku. Unaveni po náročné fotografické výpravě po útesech sem jistě rádi zavítáte na kafe.
1/125 sec, f/16, ISO 100, ohnisko 35 mm

Některé pláže jsou ale tak malé a zapadlé mezi skalami, že si z nich můžete udělat malou soukromou nuda pláž. Některé pláže (pokud se to tak dá nazvat) jsou přístupné jen loďkou (třeba půjčeným kajakem) a potom je jen otázkou jak najít tu vaší nejhezčí, kde ještě není obsazeno!Tak tuto malinkatou pláž poblíž Ponta da Piedade již někdo objevil. Ale nevadí, některá jiná i s řadou jeskyň čeká jen na vás. Snímek byl pořízen z lodi.
1/125 sec, f/10, ISO 200, ohnisko 35 mm

Na západním pobřeží lze naopak nalézt dlouhé až několikakilometrové pláže, na rozdíl ale od jiným míst Evropy zde jistojistě nebudete hledat místo na slunečník. Naopak vydáte-li se jen v plavkách bosí prohřátým pískem na výlet, potkáte jen pár podobně bloumajících výletníků, případně surfaře zkoušející na vlnách svůj um.Pláž Casteleio na západním pobřeží se táhne kam až oko dohlédne a navíc za odlivu přejdete suchou nohou na další sousední podobnou pláž. Celkem lze tedy napočítat nějakých 3-4 km souvislé pláže. A nikde nikdo i v plné sezóně!
1/125 sec, f/16, ISO 200, ohnisko 26 mm


Ponta da Piedade


Místo, které pokud budete v Algarve musíte navštívit, je Ponta da Piedade. Je asi 5 km od města Lagos a je to naprosto úchvatný skalní masiv skal a útesů čnících do moře. Cesta vede k majáku, který je bohužel používán jako základna námořní policie a tudíž zavřený. Toto místo, kde je i restaurace a pár nezbytných stánků s cetkami, je ale poměrně frekventované.Maják na Ponta da Piedade vypadá krásně, je ale nepřístupný a oplocený, protože je používán portugalskou pobřežní policií. I tak ale vypadá přes polarizační filtr nádherně!
1/160 sec, f/10, ISO 200, ohnisko 24 mm

Často sem zavítá i autobus nějaké cestovní kanceláře a tak si pro romantiku a případně nějaký ten záběr jiný než rodinného typu budete muset kousek poodejít. Ale nebojte se pohodlní turisté se dál než 200 metrů od restaurace nedošourají a tak pokud vyrazíte po útesech, za chvíli jste sami mezi pískovými dunami, skálami, útesy a mořem.


Sem vás to navede po šipkách – po schodech dolů a za cca 8 euro se můžete plavit na loďce mezi skalami. Celý skalní areál je ale poměrně rozlehlý a tak najdete i stejně hezká místa a bez turistů!
1/125 sec, f/10, ISO 200, ohnisko 24 mm, polarizační filtr

Odsud si také můžete zaplatit výlet na motorovém člunu (asi 8 euro na osobu), kde vás snědý postarší Portugalec proveze nejkrásnějšími skalními útvary a každou skálu, jeskyni, zátoku či pláž vám pojmenuje – například starosta a jeho žena, jedna skála se jmenuje i penis…

Fotit při tomto výletu na lodi je však velmi obtížné! Dramaticky kontrastní světlo oblohy a jasně žlutě zářících skal v kontrastu s temným mořem a stinnými partiemi, skalními jeskyněmi atp. je velmi obtížné expozičně. Navíc se vše děje tak rychle, že na nějaké přemýšlení o expozici či kompozici není čas a tak opravdu pěkný snímek bude spíše dílem náhody než pečlivě promyšleného záměru. Portugalci to s čluny totiž opravdu umí a skály znají jako své boty a tak vám občas z rychlé jízdy kolem skal a úzkými průsmyky bude trochu šoufl… Často je třeba i sklonit hlavu, jinak uděláte berany berany duc s opravdu tvrdou skálou. Možná by se ale dal nějaký Portugalec přemluvit, aby vás za pár euro povozil trochu více v klidu. To jsme ale nezkoušeli.Některé pohledy z lodi na Ponta da Piedade jsou opravdu úchvatné, velmi špatně se ale fotografuje. Jednak Portugalci to s loďmi docela „kalí“ a také kontrast světlo/stín je obrovský.
1/100 sec, f/8, ISO 200, ohnisko 24 mm, polarizační filtr, fotografováno za jízdy z lodi

Podle naší zkušenosti tak nejlepší snímky uděláte v klidu z vrcholku útesů a svědčí o tom i pohledy v místních krámcích, kde sice pár fotografií pořízených místními profesionály a z člunů je, ale kvalitou i četností se rozhodně nevyrovnají počtu záběrů z útesů.Celý areál Ponta da Piedade, kde v povzdálí je vidět město Lagos a jeho pláž. Na fotografování zde si určitě vyčleňte alespoň půlden! A polarizační filtr s sebou!
1/80 sec, f/10, ISO 200, ohnisko 27 mm


Mys St. Vincent


Další místo, které musíte v Algarve navštívit, je mys St. Vincent – nejzápadnější cíp jižního Portugalska. Vede k němu po útesu silnice z vesnice Vila do Bispo a asi po 10 km jízdy po rovné skále zleva i zprava lemováni mořem a sem tam i schody na nějakou pláž dojedete k majáku umístěného na úchvatných útesech, které bičuje moře.Cesta na mys St. Vincent na jejímž konci je maják a opravdu úchvatné útesy. Vpravo vidíte zástupy turistů zírajících na tento div přírody. Za chvíli budete zírat taky :-)!
1/50 sec, f/22, ISO 200, ohnisko 70 mm

Jediná nevýhoda je, že je to natolik zajímavé místo, že sem směřují autobusy cestovních kanceláří a bezprostřední okolí majáku je tím poznamenáno včetně stánku nabízející poslední buřt před Amerikou. Místo však stojí za to a tak ho rozhodně nevynechejte! Navíc po pár krocích po útesech směrem od majáku osiříte a budete opět sami a v klidu na svou fotografickou tvorbu. Naštěstí kde končí asfalt, končí i turismus :-).Turismu uniknout nelze, koneckonců i my byli jen turisté. Naštěstí ale v Algarve je 99% míst, kde budete sami.Fotografie má jen malou možnost zachytit úchvatnost scenérie. V každém případě se ale snažte umístit do fotografie nějaké známé měřítko (zde člověk), které dá představu o skutečné velikosti.
1/320 sec, f/9, ISO 200, ohnisko 120 mmZde jsme dokonce pro jistotu označili měřítko (lidi) šipkami. Jinak byste je na malé fotografii ani nenašli. Proklikem však uvidíte větší fotografii a bez šipek.

Pokračování příště…
Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.

reklama