www.digimanie.cz
>
>

Oceánoložka vyvinula program pro potlačení modré u podmořských fotek

Oceánoložka vyvinula program pro potlačení modré u podmořských fotek
, , aktualita
Oceánoložka a inženýrka Derya Akkaynak v rámci práce na svém PhD titulu vyvinula nový systém Sea-Thru, který podvodním fotkám dodá barvy, které jsou zbavené typického namodralého nádechu, jenž snižuje barevnost i kontrast.
K oblíbeným
reklama
Podvodní fotografie nikdy nebyla jednoduchá. Vyžaduje vodotěsný fotoaparát a také úpravy fotografií v editoru, neboť kvůli útlumu světla mají fotografie obvykle výrazně namodralý nádech a naopak jim chybí jiné barevné složky. Oceánoložka, fotografka a inženýrka Derya Akkaynak při práci na svém PhD titulu vyvinula nový systém, který nazvala Sea-Thru a jak už název napovídá, umožňuje lépe "vidět" v hloubi moře tak, jako by zde ani žádná voda nebyla. Fotografie upravené přes tuto aplikaci totiž postrádají tento typický modrý nádech a naopak mají krásně živé barvy.
 
Snímek pod vodou
 
Na rozdíl od klasických úprav fotografií v editoru ale tento systém do práce vkládá více vědy a přesnosti. Nejde jen o úpravu fotky ve Photoshopu nebo jiném editoru tak, aby byla líbivější. Derya při pořizování fotografii plave ze vzdálenosti zhruba 15 metrů k útesu (nebo obecně objektu, který chce vyfotit) a snímá jej z různých úhlů a vzdáleností. Tím její systém zjistí, jak se s měnící se vzdáleností mění zabarvení, což pak poslouží k automatickému rozpoznání míry zkreslení barev nutného pro jeho korekci. Barva nádechu se totiž liší moře od moře a samozřejmě také s hloubkou, ve které se fotí. Výsledky jsou opravdu působivé, o čemž se můžete přesvědčit v přiloženém videu. Ověřeny pak byly i při trénování systému na snímání barevné kalibrované tabulky.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
CIPA 04/2020: prodeje za 12 měsíců spadly na třetinu CIPA 04/2020: prodeje za 12 měsíců spadly na třetinu
CIPA zveřejnila další statistiky, tentokrát za měsíc duben. Výsledky to jsou opravdu velmi špatné. Prodeje všech kategorií meziročně spadly zhruba na třetinu. Moc se nedařilo CSC, naopak DSLR vyrovnaly březnový propad.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video
Pro profesionální natáčení videa je určena novinka z dílen výrobce objektivů Irix. Její Cine 15mm T2.6 přináší velmi širokoúhlý záběr daný 15mm ohniskovou vzdáleností. Objektiv je odolný a k dispozici pro několik bajonetů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují
Fiskální rok 2020 byl u společnosti Olympus poměrně povedeným. Firmě se totiž znatelně podařilo navýšit zisky a nás potěší i to, že fotografická divize snížila svou ztrátovost. Bohužel, zisky ještě pořád nepřináší.
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější
Společnost Adobe po dlouhé době mění svá loga. Chce využívat o něco teplejších odstínů, jednoduššího modernějšího designu bez rámečků a většího sjednocení log napříč nejrůznějšími platformami. 
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD
Žaloby se nevyhýbají snad nikomu včetně velkých společností. Nyní k soudu zamíří Microsoft, který měl dle žaloby zveřejnit na svých stránkách fotografie od Matilde Gattoni, které ale nezakoupil a použil je neoprávněně.
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář