Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Oceánoložka vyvinula program pro potlačení modré u podmořských fotek

18.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
Oceánoložka a inženýrka Derya Akkaynak v rámci práce na svém PhD titulu vyvinula nový systém Sea-Thru, který podvodním fotkám dodá barvy, které jsou zbavené typického namodralého nádechu, jenž snižuje barevnost i kontrast.
Podvodní fotografie nikdy nebyla jednoduchá. Vyžaduje vodotěsný fotoaparát a také úpravy fotografií v editoru, neboť kvůli útlumu světla mají fotografie obvykle výrazně namodralý nádech a naopak jim chybí jiné barevné složky. Oceánoložka, fotografka a inženýrka Derya Akkaynak při práci na svém PhD titulu vyvinula nový systém, který nazvala Sea-Thru a jak už název napovídá, umožňuje lépe "vidět" v hloubi moře tak, jako by zde ani žádná voda nebyla. Fotografie upravené přes tuto aplikaci totiž postrádají tento typický modrý nádech a naopak mají krásně živé barvy.
 
Snímek pod vodou
 
Na rozdíl od klasických úprav fotografií v editoru ale tento systém do práce vkládá více vědy a přesnosti. Nejde jen o úpravu fotky ve Photoshopu nebo jiném editoru tak, aby byla líbivější. Derya při pořizování fotografii plave ze vzdálenosti zhruba 15 metrů k útesu (nebo obecně objektu, který chce vyfotit) a snímá jej z různých úhlů a vzdáleností. Tím její systém zjistí, jak se s měnící se vzdáleností mění zabarvení, což pak poslouží k automatickému rozpoznání míry zkreslení barev nutného pro jeho korekci. Barva nádechu se totiž liší moře od moře a samozřejmě také s hloubkou, ve které se fotí. Výsledky jsou opravdu působivé, o čemž se můžete přesvědčit v přiloženém videu. Ověřeny pak byly i při trénování systému na snímání barevné kalibrované tabulky.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.