www.digimanie.cz
>
>

Oceánoložka vyvinula program pro potlačení modré u podmořských fotek

Oceánoložka vyvinula program pro potlačení modré u podmořských fotek
, , aktualita
Oceánoložka a inženýrka Derya Akkaynak v rámci práce na svém PhD titulu vyvinula nový systém Sea-Thru, který podvodním fotkám dodá barvy, které jsou zbavené typického namodralého nádechu, jenž snižuje barevnost i kontrast.
K oblíbeným
reklama
Podvodní fotografie nikdy nebyla jednoduchá. Vyžaduje vodotěsný fotoaparát a také úpravy fotografií v editoru, neboť kvůli útlumu světla mají fotografie obvykle výrazně namodralý nádech a naopak jim chybí jiné barevné složky. Oceánoložka, fotografka a inženýrka Derya Akkaynak při práci na svém PhD titulu vyvinula nový systém, který nazvala Sea-Thru a jak už název napovídá, umožňuje lépe "vidět" v hloubi moře tak, jako by zde ani žádná voda nebyla. Fotografie upravené přes tuto aplikaci totiž postrádají tento typický modrý nádech a naopak mají krásně živé barvy.
 
Snímek pod vodou
 
Na rozdíl od klasických úprav fotografií v editoru ale tento systém do práce vkládá více vědy a přesnosti. Nejde jen o úpravu fotky ve Photoshopu nebo jiném editoru tak, aby byla líbivější. Derya při pořizování fotografii plave ze vzdálenosti zhruba 15 metrů k útesu (nebo obecně objektu, který chce vyfotit) a snímá jej z různých úhlů a vzdáleností. Tím její systém zjistí, jak se s měnící se vzdáleností mění zabarvení, což pak poslouží k automatickému rozpoznání míry zkreslení barev nutného pro jeho korekci. Barva nádechu se totiž liší moře od moře a samozřejmě také s hloubkou, ve které se fotí. Výsledky jsou opravdu působivé, o čemž se můžete přesvědčit v přiloženém videu. Ověřeny pak byly i při trénování systému na snímání barevné kalibrované tabulky.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF
Sony vylepšilo své snímače s Quad Bayerovou barevnou maskou o novou technologii 2×2 On-Chip Lens (OCL). Ta zvětšuje mikročočky nad pixely, které pokrývají 2×2 pixely, což má mít výhody zejména pro autofokus.
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
9.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů
Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6 Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6
V září byl oznámen vývoj digitální zrcadlovky Nikon D6. Nyní se objevují další neoficiální údaje o technických specifikací připravovaného fotoaparátu. Měl by mít např. 24MPx full frame senzor a dotykový displej.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala