www.digimanie.cz
>
>

Ochránci práv zvířat vyhráli, Shutterstock zakázal herecké fotky opic

Ochránci práv zvířat vyhráli, Shutterstock zakázal herecké fotky opic
, , aktualita
Organizace PETA chránící práva zvířat slaví další vítěství. Fotobanka Shutterstock totiž zakázala prodej fotografií zobrazující primáty na stylizovaných snímcích, tedy např. v oblečení, provádějící lidské činnosti a podobně.
reklama
O organizaci PETA nepíšeme na stránkách Digimanie poprvé. Nedávno jsme se věnovali např. sporu o autorství snímku makaka, který byl tím, kdo zmáčkl spoušť. Nyní tu máme další záležitost, ve které hrají roli primáti, organizace PETA a ochrana práv opic a lidoopů. Fotobanka Shutterstock po dlouhých diskuzích s touto organizací souhlasila se stažením stylizovaných snímků opic a lidoopů ze svých stránek. Takové fotografie nebude dále prodávat a ani přijímat do své kolekce.
 
Šimpanz v oblečení
 
 
Jde tedy o snímky, kde opice nosí oblečení, brýle nebo jiné doplňky, kde jsou umístěny v lidských situacích (kanceláře,...) nebo v cirkusu, nesmí předvádět něco netradičního (tanec,...) nebo být v nepřirozené interakci s člověkem (třesení rukou,...). Cílem je chránit práva zvířat, kdy jsou obvykle tito opičí "herci" v mladém věku odtrhnuti od matky, přičemž oba jedinci pak trpí z tohoto odloučení. Poté, co se opice v pozdějším věku stávají méně zvladatelnými, bývají po zbytek života zavřené v klecích. Přesto se zákaz vztahuje i na digitálně upravené snímky opic, které byly pořízené v přirozeném prostředí.
 
Opice v chrámu Swayambhunath
 
 
Zákaz se tak nevztahuje akorát na fotografie zvířat v zoo, v přirozeném prostředí jak v přírodě nebo i ve městech, kde některé z nich žijí. To se týká např. makaků žijících v mnoha chrámech v asijských městech. Příkladem může být opičí chrám Swayambhunath nad Káthmándú v Nepálu nebo Jakhoo Temple nad Shimlou v Indii, kde jsou opice zvyklé na lidi a velmi rády vás o něco okradou.
 
Zdroj: peta.org


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Panasonic Leica DG Summilux 15mm / F1.7 ASPH Panasonic Leica DG Summilux 15mm / F1.7 ASPH
V dalším testu objektivů se podíváme do stáje Micro Four Thirds. Tentokrát to bude širokoúhlý objektiv Leica DG Summilux 15mm / F1.7 ASPH s velmi slušnou světelností a přitom i kompaktními rozměry.
17.4.2018, recenze, Milan Šurkala18 komentářů
Gitzo uvedlo batohy pro fotografy Adventury 30L a 45L Gitzo uvedlo batohy pro fotografy Adventury 30L a 45L
Gitzo je nejen výrobce vysoce kvalitních stativů, ale v nabídce má např. i batohy pro fotografy. Novinkou je řada Adventury, která čítá 30 a 45litrovou verzi. Obě pojmou DSLR i s nasazeným teleobjektivem a spoustu dalších objektivů.
16.4.2018, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
World Press Photo 2018 vyhrál snímek hořícího muže World Press Photo 2018 vyhrál snímek hořícího muže
Letošní fotografickou soutěž World Press Photo 2018 vyhrál venezuelský fotograf Ronaldo Schemidt za snímek hořícího protestujícího muže při nepokojích ve Venezuele proti prezidentovi Nicolasi Madurovi.
15.4.2018, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Velká nadílka firmwarů Fujifilmu pro X systém Velká nadílka firmwarů Fujifilmu pro X systém
Fujifilm dlouhodobě udržuje své fotoaparáty aktuální pomocí nových firmwarů a nyní představil další bohatou nadílku aktualizací. Té se dočkal fotoaparát X-T20 a v nejbližších týdnech se dočká i X-H1, X-T2, X-Pro2, X-E3 a X100F.
13.4.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
V Michiganu vyvinuli mini-snímač, který se sám napájí V Michiganu vyvinuli mini-snímač, který se sám napájí
Vědci z Univerzity v Michiganu vyvinuli nový miniaturní snímač, který ke své práci nepotřebuje žádnou baterii. Napájí se solární energií, tedy světlem, které snímá, ale nevyužije ke tvorbě výsledného snímku.
13.4.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář