Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ochránci práv zvířat vyhráli, Shutterstock zakázal herecké fotky opic

2.1.2018, Milan Šurkala, aktualita
Organizace PETA chránící práva zvířat slaví další vítěství. Fotobanka Shutterstock totiž zakázala prodej fotografií zobrazující primáty na stylizovaných snímcích, tedy např. v oblečení, provádějící lidské činnosti a podobně.
O organizaci PETA nepíšeme na stránkách Digimanie poprvé. Nedávno jsme se věnovali např. sporu o autorství snímku makaka, který byl tím, kdo zmáčkl spoušť. Nyní tu máme další záležitost, ve které hrají roli primáti, organizace PETA a ochrana práv opic a lidoopů. Fotobanka Shutterstock po dlouhých diskuzích s touto organizací souhlasila se stažením stylizovaných snímků opic a lidoopů ze svých stránek. Takové fotografie nebude dále prodávat a ani přijímat do své kolekce.
 
Šimpanz v oblečení
 
 
Jde tedy o snímky, kde opice nosí oblečení, brýle nebo jiné doplňky, kde jsou umístěny v lidských situacích (kanceláře,...) nebo v cirkusu, nesmí předvádět něco netradičního (tanec,...) nebo být v nepřirozené interakci s člověkem (třesení rukou,...). Cílem je chránit práva zvířat, kdy jsou obvykle tito opičí "herci" v mladém věku odtrhnuti od matky, přičemž oba jedinci pak trpí z tohoto odloučení. Poté, co se opice v pozdějším věku stávají méně zvladatelnými, bývají po zbytek života zavřené v klecích. Přesto se zákaz vztahuje i na digitálně upravené snímky opic, které byly pořízené v přirozeném prostředí.
 
Opice v chrámu Swayambhunath
 
 
Zákaz se tak nevztahuje akorát na fotografie zvířat v zoo, v přirozeném prostředí jak v přírodě nebo i ve městech, kde některé z nich žijí. To se týká např. makaků žijících v mnoha chrámech v asijských městech. Příkladem může být opičí chrám Swayambhunath nad Káthmándú v Nepálu nebo Jakhoo Temple nad Shimlou v Indii, kde jsou opice zvyklé na lidi a velmi rády vás o něco okradou.
 
Zdroj: peta.org


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.