Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Oklamte svůj mozek: jak vidět barevně černobílou fotografii

16.11.2015, Milan Šurkala, aktualita
Televize BBC přišla se zajímavou ukázkou toho, jak pracuje lidský mozek a zrak. Ve videu prezentuje černobílý snímek, který se ale lidskému mozku jeví jako barevný. Ke všemu jen posloužila adaptace lidského oka na dané podmínky.
Dnes se budeme věnovat trochu biologii a lidskému zraku. Britská televize BBC zveřejnila na svém YouTube kanálu zajímavé video, které ukazuje, jak se dokáže lidský zrak adaptovat na okolní podmínky a jaké efekty lze díky tomuto dosáhnout. Třeba to, že černobílou fotografii uvidíte barevně.Pokud nevěříte, můžete se podívat na výše uvedené video. Nejprve uvidíte černobílou (odbarvenou) fotografii. Pak se musíte dlouze dívat na modrou tečku, zatímco okolo bude zobrazena upravená fotografie s invertovanými barvami proti barevnému originálu a zvýrazněnou saturací. Najednou se obraz přepne na původní černobílý obraz, vy jej ale uvidíte barevně.

Nevěříte-li tomu, pusťte si video ještě jednou a v okamžiku přepnutí jej ihned zastavte. Po chvíli, až si vaše oči zase zvyknou, se podívejte, co jste zastavili. Bude tam černobílá fotografie a nikoli ta barevná, kterou jste původně při přepnutí "viděli" a zastavili. Jde o to, že vaše oči viděly jasné barvy v daných plochách a snížily citlivost na tuto barvu, pro příklad vezměme modrou. Při přepnutí obrazu na černobílý (tedy na bílé světlo mající všechny odstíny) oko nevidí modrou kvůli snížené citlivosti na ni, přestože je v bílém světle zobrazené černobílé fotografie obsažena. Oko tak vidí žlutou, i když je zobrazována bílá (resp. nějaký odstín šedé).

Zdroj: YouTube, dyiphotography.net

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.