Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus přichází se zrcadlovkou E-5

15.9.2010, Milan Šurkala, aktualita
Po dlouhém čekání jsme se dočkali nejnovější zrcadlovky z dílen Olympusu, modelu E-5. Ten přináší 12MPx Live MOS snímač, podporu HD videa, procesor TruePic V+ a spoustu dalších zajímavých vymožeností. Konečně podporuje i SD karty.
Olympus E-3 má na kontě již třetí rok existence, a tak není s podivem, že Olympus konečně uvedl jeho nástupce. Tím je nejnovější zrcadlovka Olympus E-5. Rozlišení 4/3" Live MOS snímače se zvedlo z 10 na 12 megapixelů (velikost činí 17,3×13 mm). Celkové rozlišení snímače je 13,1 MPx, jde tedy o starý známý snímač z fotoaparátů Olympus PEN a bohužel se zde neobjevil snímač z Panasonicu GH1, který je přeci jen vyspělejší (původně se hovořilo o tom, že právě tento snímač by nová E-5 měla použít). O zpracování obrazu se stará procesor TruePic V+ s novou technologií Fine Detail Processing, která má zaručit ještě detailnější fotografie.



Zrcadlovka dostala 10 uměleckých filtrů včetně nového Dramatic Tone. Poprvé je možno tyto filtry použít ve všech programech, tedy i v režimu priority clony, času a plně manuálním režimu. Komu by to nestačilo, může je použít dokonce i při natáčení HD videa. Fotoaparát tedy podporuje videosekvence v rozlišení 1280×720 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Nahrává se mono zvuk, je ale možno připojit jakýkoli stereo mikrofon.



Šasi přístroje je tvořeno slitinami hořčíku, které zvyšují jeho odolnost. Tělo je dále plně odolné stříkající vodě a prachu, zrcadlovku je tak možno využívat i v hodně náročných podmínkách. Závěrka má dle výrobce vydržet na 150.000 cyklů. Samozřejmě nechybí integrovaný čistící systém čipu, který získal ocenění Asahi Shimbun Invention Prize na letošních 2010 Japan National Invention Awards. Snímací čip je navíc mechanicky stabilizovaný a Olympus hovoří o stabilizačním účinku 5 EV! Navíc je takto možné stabilizovat veškeré objektivy, neboť stabilizace je v těle a nikoli objektivu.



Funkce Multiple Exposure dovoluje kombinaci až čtyř snímků dohromady. Nechybí ani vodováha, která pomůže fotit rovné snímky, které už není třeba narovnávat v počítači. Pro výstup HD videa je pochopitelně k dispozici HDMI port. Ostřící systém zahrnuje 11 křížových AF bodů. Fotografy jistě potěší i podpora bezdrátových blesků (až tři blesky lze řídit nezávisle). Interní blesk má směrné číslo 18 (GN18).



Podporovány jsou citlivosti od ISO 100 až po ISO 6400. Maximální citlivost pro automatiku lze pochopitelně ručně nastavit. Rozsah expozičních je více než bohatý, pokrývá pouhou 1/8000 sekundy až celou minutu, tedy 60 sekund. Bulb režim může mít až půl hodiny. Expoziční bracketing je schopen vyfotit 2, 3, 5 nebo 7 snímků s odstupem 1/3 EV, 1/2 EV, 2/3 EV nebo 1 EV. Expoziční kompenzace může být -5 EV až +5 EV (po 1/3EV nebo 1/2EV krocích). Synchronizační čas blesku je 1/250 s. Sekvenční snímání nabízí až 5 fps v režimu H, v režimu L pak 1,0 až 4,0 fps. V JPEG je snímání neomezené, v RAWu pak na 16 snímků.



Hledáček nabízí 100% pokrytí a 1,15× zvětšení. LCD displej je plně polohovatelný, úhlopříčka činí 3,0" a rozlišení je vysokých 921.600 bodů (640×480 pixelů). Má 100% pokrytí a při Live View nabízí zvětšení náhledu 5×, 7×, 10× nebo 14×. Podporovány jsou karty Compact Flash (Type I i Type II) a konečně zmizely nepopulární xD karty, které byly nahrazeny levnějšími, rychlejšími a kapacitně značně většími SD, SDHC nebo SDXC kartami. Li-Ion akumulátor BLM-5 má vydržet na pořízení 870 snímků s optickým hledáčkem.

Rozměry přístroje činí 143×117×75 mm, samotné tělo pak váží 813 gramů bez příslušenství a 892 gramů s ním. Tělo přístroje má stát $1699, v prodeji bude od října. Spolu s objektivem ZUIKO DIGITAL 12-60mm f2.8-4.0 SWD by mělo jít o nejrychleji ostřící zrcadlovku na světě.

Zdroj: www.dpreview.com, www.photographyblog.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.