Před čtvrt rokem jsme hovořili o finanční situaci společnosti Olympus, která ani tehdy nebyla příliš růžová. Trend pokračuje, alespoň co se týče fotografické divize. Samotný Olympus je totiž za poslední čtvrtletí v zisku. Příjmy stouply ze 197,6 miliardy jenů na 201,3 mld. (+ 2%), nicméně provozní zisk se snížil z 24,7 na 14,6 mld. jenů (-41 %). Nás ale bude zajímat právě zmíněná fotografická divize, která je ale jen maličkou součástí celé firmy. Zatímco ještě nedávno se svými příjmy podílela na těch celkových 10 %, dnes je to už méně než 6 % celého Olympusu.

Příjmy divize totiž výrazně klesly z loňských 15,4 mld. jenů na letošních 11,8 mld. (- 24 %), přičemž největší pokles byl zaznamenán u CSC fotoaparátů. Tam se šlo dolů z 11,7 na 8,4 mld. (-28 %). Podle společnosti jde o důsledek větší konkurence na trhu a omezenou schopnost dodat na trh dostatečný počet objektivů kvůli reorganizaci společnosti. V případě kompaktů šly příjmy dolů z 2,4 mld. jenů na 2,0 mld. (- 18%) a kolonka dalších produktů zůstala na 1,4 mld. jenů (-1 %). Zatímco loni tak divize vykázala mírný zisk 0,7 mld. jenů, nyní to byla už nemalá ztráta 3,4 mld. jenů. Do toho nadále promlouvá proces uzavírání továrny v Číně.
Spolu s tím se také mění některé prognózy společnosti a týká se to především divize fotoaparátů. Pro nynější fiskální rok původně předpokládala příjmy ve výši 60 mld. jenů, nyní ale předpověď snížila na 50 mld. Ještě horší je to ale se ztrátou. Na začátku fiskálního roku hovořila o ztrátě 7 mld., nyní se už ale předpokládá 13 mld. jenů v minusu, což je opravdu mnoho. Pokud jde o celou společnost, předpokládá se zisk ve výši 44 mld. jenů (původní předpoklad 58 mld.).
Aby se situace v budoucnu zlepšila, chce Olympus zatlačit na prodeje nejdražších modelů řady OM-D a objektivů řady PRO. Ostatně chystá nový high-endový model OM-D E-M1X. Ohlásila tedy obecně větší zaměření na profesionály a pokročilé amatéry. Rovněž se chce soustředit na snížení výrobních nákladů.
Zdroj: olympus-global.com