Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

OmniVision má rekordně malý 1/36” senzor

31.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnost OmniVision je jedním z větších výrobců a jedním z jejích nejzajímavějších počinů je mikroskopický CMOS BSI senzor s úhlopříčkou pouhých 1/36”. Není ale určen pro běžné fotoaparáty, využití najde především v medicíně.
Snímač OmniVision OV6948 je zajímavý především svou miniaturní velikostí. Je totiž typu 1/36”, což je opravdu velmi malá hodnota. Faktem je nicméně to, že není určen pro běžné digitální fotoaparáty a dokonce ani smartphony. Jeho doménou bude lékařství a aplikace vyžadující co nejmenší rozměry kamery, tedy např. endoskopy a podobně. Ostatně samotný snímač (přesněji řečeno modul se snímačem) má rozměry pouhých 0,575×0,575×0,232 mm, přičemž snímač je vyráběn 110nm technologií. Takto malé rozměry by měly umožnit montáž čipu do zařízení s tloušťkou i kolem jednoho mm.
 
OmniVision OV6948
 
Čip má nejen malé rozměry, ale také malé rozlišení pouhých 40 kilopixelů (0,04 MPx). Takovou jednotku jsme už dlouho neslyšeli. Má totiž jen 200x200 pixelů a jeden pixel má délku 1,75 µm, což je zhruba na úrovni 1/1,8” snímače s 12 megapixely, takže nejde zas až o tak maličké snímací buňky. Snímač dokáže v plném rozlišení zaznamenávat 30fps video. Spotřeba čipu činí jen 25 mW a neměl by tak teplem, které produkuje, příliš zahřívat své zkoumané okolí.
 
Tento CMOS BSI senzor (OmniBSI+) umí pracovat při teplotách od -20 °C do +70 °C a s dodávaným objektivem v modulu s úhlem záběru 120° může zaostřit od 3 do 30 mm. Nejde sice o úplnou novinku, čip je na trhu už nějaký ten pátek, ale teprve nedávno mu byl připsán Guinessův rekord.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.