www.digimanie.cz
>
>
>

OmniVision uvedl OV64A, čip s "velkými" 1,0µm pixely a 4K/120p

OmniVision uvedl OV64A, čip s "velkými" 1,0µm pixely a 4K/120p
, , aktualita
OmniVision přichází s novým 1/1,34" snímačem pro mobilní telefony, modelem OV64A. Ten je docela zajímavý. Na dnešní dobu má poměrně velké 1,0µm pixely, tedy něco, co bychom ještě nedávno označili za supermalé.
K oblíbeným
reklama
Doba se vyvíjí a pro snímače do telefonů to platí dvojnásob. Zatímco kdysi byly snímače v telefonech opravdu velmi malé, dnes se přibližují profi kompaktům. Přesto je tu jeden zádrhel. Navzdory relativně velkým úhlopříčkám mají extrémně malé pixely. Dnes jsou standardem 0,8µm a dokonce i 0,7µm pixely. Z tohoto pohledu vypadá 64MPx snímač OmniVision OV64A jako zjevením. Ten totiž přichází s většími 1,0µm pixely, které bychom ještě před pár lety odsuzovaly jako extrémně malé a dnes jsou spíše vítaným krokem. Podle výrobce je tento čip a jeho pixely o nezanedbatelných 60 % citlivější než u 64MPx čipu s 0,8µm pixely. Z toho profituje kvalita záznamu za horšího světla a snímač se tak může pochlubit velkou úhlopříčkou typu 1/1,34". Konkurence má na stejné úhlopříčce až 108 MPx, ale pochopitelně s menšími pixely.
 
OmniVision logo
 
Maximální rozlišení činí 9248×6944 pixelů, ale pro běžné účely se hodí spíše technologie PureCel Plus-S a slučování pixelů po čtveřicích do rozlišení 16 MPx (4656×3496 pixelů). To umožňuje vytvořit ekvivalent dokonce 2,0µm pixelů. Slučování se dá využít ke vzniku HDR z jednoho snímku, ale čip podporuje i skládání 2 nebo 3 expozic. V plném 64MPx rozlišení zvládne snímkovací frekvenci 15 fps. Nechybí ani podpora fázového autofokusu.
 
Působivé jsou i schopnosti natáčení videa. Umí 8K video při 30 fps, 4K video pak zvládne až s frekvencí 120 fps a elektronickou stabilizací, při využít pixel binningu 4C je pak 4K při stále vynikajících 60 fps. Full HD 1080p nabídne slow-motion záznam až do 240 fps a v HD rozlišení 720p pak dokonce 480 fps.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung chce pokořit Sony na poli snímačů, to totiž trpí banem na Huawei Samsung chce pokořit Sony na poli snímačů, to totiž trpí banem na Huawei
Sony je dosud největším výrobcem snímačů na světě, má více než 53% podíl na trhu. Jeho nemalá závislost na Huawei, na které byl v minulosti uvalen ban USA, se mu může vymstít. A konkurenční Samsung cítí příležitost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: listopad 2020 Doporučené fotoaparáty: listopad 2020
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala67 komentářů
Nikon School Online: fotografické kurzy do konce roku zdarma Nikon School Online: fotografické kurzy do konce roku zdarma
Pokud jste nestihli dočasné uvolnění fotografických kurzů Nikonu School Online zdarma na jaře, máte tu další příležitost. Akce se opakuje a máte více než měsíc na zhlédnutí několika výukových videí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Olympus vydal poslední finanční výsledky fotodivize, je stále ztrátová Olympus vydal poslední finanční výsledky fotodivize, je stále ztrátová
Fotografická divize společnosti Olympus se stěhuje pod japonskou firmu JIP, a tak tu máme poslední finanční výsledky divize, které uvede samotný Olympus. Fotodivize byla i za poslední čtvrtletí ztrátová.
21.11.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tokina uvádí atx-m 23mm F1.4 a 33mm F1.4 pro Fujifilm X Tokina uvádí atx-m 23mm F1.4 a 33mm F1.4 pro Fujifilm X
Tokina uvedla dva nové objektivy pro systém Fujifilm X. Jde o velmi světelné pevné objektivy atx-m 23mm F1.4 a atx-m 33mm F1.4. Vyznačují se tichým zaostřovacím systémem s krokovým motorkem ST-M.
20.11.2020, aktualita, Milan Šurkala