www.digimanie.cz
>
>

Opice, která vyfotila selfie, vyhrává. Fotograf je stále bez copyrightu

Opice, která vyfotila selfie, vyhrává. Fotograf je stále bez copyrightu
, , aktualita
Slavný případ Davida Slatera, který nechal opice vyfotit si selfie a pak tyto snímky prezentoval jako své, pokračuje. Fotograf je nyní na mizině a soudy mu stále nechtějí přiznat autorství, které by podle jeho názoru měl mít.
K oblíbeným
reklama
Kdo je podle vás autorem snímku?
V anketě šlo hlasovat od 15.7.2017 do 31.7.2017. Počet hlasujících: 15
makak Naruto 40 % 40% fotograf David Slater 47 % 47% ani jeden, snímek by měl zůstat v public domain 13 % 13%
Vskutku kuriózní případ nyní řeší americké soudy. Jde o to, zda na snímek, který vyfotila opice, má autorská práva fotograf (který naaranžoval přístroj) nebo tato opice, která zmáčkla spoušť. Vše začalo v roce 2011, kdy fotograf David Slater navštívil Indonésii a chtěl vyfotit místní makaky. Problém byl v tom, že opice nechtěly moc dobře pózovat a bylo v podstatě nemožné vyfotit pěkný širokoúhlý snímek. Fotoaparát tak dal na stativ a nechal opice, ať si s ním samy hrají a mačkají spoušť (tvrdí, že je to v podstatě záměrně naučil). I když většina snímků byla nepoužitelných, několik z nich je opravdu skvělých.
 
Selfie opice
 
autor: David Slater nebo makak Naturo (nerozhodnuto)
 
Snímky se staly virálními, nicméně používala je např. i Wikimedia, pro níž byl tento snímek v public domain a to se Slaterovi logicky nelíbilo. Podle ní (a následně také podle soudu) je opice zvíře, které nemůže mít autorská práva a poněvadž ani Slater nebyl přímo autorem snímku, ten zůstal v podstatě bez autora a byl přiřazen do public domain. Jenže pak se karta obrátila. Fotograf se stále dožadoval svých práv a organizace People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) pro ochranu zvířat naopak zažalovala Slatera, že chce makakovi odepřít jeho autorství.
 
Makak selfie
 
autor: David Slater nebo makak Naturo (nerozhodnuto)
 
V soudním procesu z tohoto týdne zazněly např. takové argumenty, zda vůbec odepření autorských práv makakovi je pro opici vlastně nějakým problémem. Tedy, co by z toho vlastně měla a zda by si to vlastně mohla nějak uvědomit? Dalším bodem bylo i to, jak bude přecházet copyright na potomky opice, definuje vůbec zákon "děti" zvířat? Obhajoba Slatera naopak útočila na organizaci PETA, zda je vůbec schopna rozeznat, který je ten správný makak, který fotografii "pořídil".
 
Místo toho, aby díky tomuto snímku fotograf náramně zbohatl, všechny soudní procesy ho stály tolik peněz, že je v podstatě na mizině a nemohl se ani dostavit na soudní jednání. Nyní říká, že asi začne učit tenisové lekce nebo venčit psy, aby se uživil. Fotografické řemeslo jej tak znechutilo, že jej patrně pověsí na hřebík. Cílem bylo zvednout povědomí o tomto ohroženém druhu, který chtěl díky snímku lépe chránit, nicméně výsledek je trochu dvojsečný. Na jednu stranu se daří vybrat více peněz na jejich ochranu, na druhou stranu je oblast mnohem více navštěvována a je zde méně klidu. Pokud chcete autora podpořit, můžete si zakoupit výtisk fotografií z jeho stránek. A co byste řekli vy, kdo je autorem snímku?
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Olympus uvedl PEN E-PL10 s otočným displejem Olympus uvedl PEN E-PL10 s otočným displejem
Olympus představuje nové stylové CSC v podání modelu PEN E-PL10. Tento fotoaparát podporuje natáčení UHD 4K videa, má také o 180° otočný displej pro selfie. Umí nový AP (Advanced Photo) režim pro snazší focení kreativních snímků.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Olympus uvádí malý OM-D E-M5 Mark III s 20MPx čipem Olympus uvádí malý OM-D E-M5 Mark III s 20MPx čipem
Olympus dnes představil nový fotoaparát OM-D E-M5 Mark III, který má přinášet některé z technologií E-M1 Mark II v mnohem menším těle. Má tak 20MPx senzor, vylepšený fázový systém AF s citlivostí od -6 EV a další detaily.
17.10.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Doporučené fotoaparáty: říjen 2019 Doporučené fotoaparáty: říjen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
17.10.2019, návod, Milan Šurkala55 komentářů
Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount
Nikon nás pravidelně informuje o připravovaných objektivech pro svůj nový Z-Mount a nyní už víme plány až do roku 2021. Dostane se na pevná světelná skla, zoomy, ultrazoomy a dokonce i pancake objektivy.
15.10.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky
Na začátku léta oznámila společnost Canon svůj nový fotoaparát IVY REC, který má tvar a velikost typickou spíše pro USB klíčenky. Karabina pro připnutí fotoaparátu pak může sloužit i jako průhledový hledáček.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář