Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Organický snímač Panasonic je víceméně hotov, ale objeví se vůbec?

13.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
Organický snímač Panasonic je víceméně hotov, ale objeví se vůbec?
Organický snímač Panasonicu je ve vývoji už 11. rokem. Nyní jsme se dozvěděli další detaily o jeho budoucnosti, které navzdory pozitivním krokům vyznívají spíše negativně. Co se tedy vůbec děje?
v roce 2013 začal vývoj nového organického snímače Panasonicu ve spolupráci s Fujifilmem. Experimentálně se objevil v několika kamerách, na trh se ale dosud nedostal v žádném finálním produktu. Tomoki Nakanishi z Panasonicu nedávno vedl rozhovor se zástupcem serveru Petapixel a přišla řeč i na tento snímač. Moc růžově to ale nevypadá. Vypadá to, že vývoj snímače je po 11 letech více či méně hotov, což zní dobře. Co už moc dobře nezní, je to, že Panasonic si není jistý, zda vůbec začne vývoj nějaké kamery nebo fotoaparátu, který by tento snímač používal.
 
Společnost zvažuje všechna pro a proti uvedení nějakého přístroje s tímto snímačem na trh, tedy zda to vůbec má smysl. A jestli si jeho použitím není jistý ani sám Panasonic, jak moc pravděpodobné je, že se po něm vrhne nějaká jiná společnost? Faktem totiž je, že když se v roce 2013 představila jeho technologie, šlo o obrovský průlom. Jenže o 11 let později ušly snímače v moderních přístrojích obrovský kus cesty, už tu máme dokonce i první čipy s globální závěrkou ve fotoaparátech, což měl tento organický snímač řešit. Nové snímače také přesouvají stále více a více vrstev dozadu, jsou stále více a více citlivé, snižuje se šum a zvyšuje se i úhel, pod kterým na ně může dopadat světlo, což opět měla být zásadní výhoda tohoto čipu, která se postupem času zmenšila. A ani téměř 15EV dynamický rozsah není v dnešní době ničím překvapivým.
 
Vypadá to tedy, že si Panasonic dlouho pohrál v laboratořích, ale tentokrát z toho reálný produkt nejspíš nebude. Definitivní odpověď na tuto otázku zatím nepadla, ale prozatím bych asi raději počítal s tím, že se ho nedočkáme.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.