reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Organický snímač Panasonicu znovu na scéně, má mít věrné barvy

, , aktualita
Organický snímač Panasonicu znovu na scéně, má mít věrné barvy
Organický snímač Panasonicu (a původně i Fujifilmu) se vyvíjí už 10 let. Nyní ho Panasonic znovu připomíná a zdůrazňuje jeho velkou výhodu ve vysoké barevné přesnosti zejména pod některými typy umělých světel.
O organickém snímači Panasonicu a Fujifilmu se píše už 10 let. Byl už i ukázán v několika videokamerách a jeden z modelů se dokonce objevil předčasně i v e-shopech, nicméně zatím se stále neprodává a vývoj čipu se nyní teprve dokončuje. Kdy se dočkáme reálných produktů, to zatím není jasné. Panasonic nicméně své OPF snímače opět o něco více poodhalil a jeho poslední příspěvek se zabývá zejména vysokou barevnou přesností nového čipu.
 
Panasonic OPF snímač
 
Obsahuje totiž hned několik technologií, které ji zvyšují. Jednou z výhod je výrazně menší tloušťka OPF vrstvy, která má jen 0,5 μm, zatímco u tradičních křemíkových čipů je to u obdobné vrstvy zhruba 2-3 μm.
 
Panasonic OPF snímač
 
Díky tomu má u OPF čipu světlo mnohem méně prostoru k tomu, aby přešlo do sousedního pixelu a způsobilo tam neplechu. Dalším vylepšením je i to, že právě v těchto místech na hranici mezi pixely se nachází elektrody, které tyto fotony nezaznamenávají a záměrně ignorují.
 
Panasonic OPF snímač
 
Výsledkem je, že pixely jsou citlivé jen na tu barvu, na kterou mají být, a jiné rozsahy vlnových délek světla téměř úplně ignorují. Díky tomu snímač dosahuje výrazně lepší barevné přesnosti a poskytuje také lepší výsledky za náročného umělého osvětlení, jakým jsou např. azurové nebo některé fialové odstíny. Fotoelektrická vrstva také nabídne až 10krát lepší absorpci světla.
 
Panasonic OPF snímač
 
S novými snímači se počítá např. v bezpečnostních kamerách, průmyslu, automotive, zdravotnictví nebo v kamerách pro televizní přenosy. Nevypadá to, že bychom se s nimi měli setkat v klasických fotoaparátech, alespoň prozatím ne.
 
Panasonic OPF snímač nasazení
 


reklama
reklama
reklama