Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Organický snímač Panasonicu znovu na scéně, má mít věrné barvy

27.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Organický snímač Panasonicu znovu na scéně, má mít věrné barvy
Organický snímač Panasonicu (a původně i Fujifilmu) se vyvíjí už 10 let. Nyní ho Panasonic znovu připomíná a zdůrazňuje jeho velkou výhodu ve vysoké barevné přesnosti zejména pod některými typy umělých světel.
O organickém snímači Panasonicu a Fujifilmu se píše už 10 let. Byl už i ukázán v několika videokamerách a jeden z modelů se dokonce objevil předčasně i v e-shopech, nicméně zatím se stále neprodává a vývoj čipu se nyní teprve dokončuje. Kdy se dočkáme reálných produktů, to zatím není jasné. Panasonic nicméně své OPF snímače opět o něco více poodhalil a jeho poslední příspěvek se zabývá zejména vysokou barevnou přesností nového čipu.
 
Panasonic OPF snímač
 
Obsahuje totiž hned několik technologií, které ji zvyšují. Jednou z výhod je výrazně menší tloušťka OPF vrstvy, která má jen 0,5 μm, zatímco u tradičních křemíkových čipů je to u obdobné vrstvy zhruba 2-3 μm.
 
Panasonic OPF snímač
 
Díky tomu má u OPF čipu světlo mnohem méně prostoru k tomu, aby přešlo do sousedního pixelu a způsobilo tam neplechu. Dalším vylepšením je i to, že právě v těchto místech na hranici mezi pixely se nachází elektrody, které tyto fotony nezaznamenávají a záměrně ignorují.
 
Panasonic OPF snímač
 
Výsledkem je, že pixely jsou citlivé jen na tu barvu, na kterou mají být, a jiné rozsahy vlnových délek světla téměř úplně ignorují. Díky tomu snímač dosahuje výrazně lepší barevné přesnosti a poskytuje také lepší výsledky za náročného umělého osvětlení, jakým jsou např. azurové nebo některé fialové odstíny. Fotoelektrická vrstva také nabídne až 10krát lepší absorpci světla.
 
Panasonic OPF snímač
 
S novými snímači se počítá např. v bezpečnostních kamerách, průmyslu, automotive, zdravotnictví nebo v kamerách pro televizní přenosy. Nevypadá to, že bychom se s nimi měli setkat v klasických fotoaparátech, alespoň prozatím ne.
 
Panasonic OPF snímač nasazení
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.