reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix GH5 II: výkonnější IBIS, streamování a další novinky

25.5.2021, Milan Šurkala, aktualita
Hodně se poslední dobou mluvilo o novém Lumixu GH6, abychom se dozvěděli, že se nejspíš představí aktualizovaná GH5 II. Finální produkt je konečně zde a užitečných změn rozhodně není vůbec málo.
Dobře se vědělo, že Panasonic chystá nějaké vylepšení v řadě Lumix GH. Původně to vypadalo na nový Lumix GH6, ale poslední dny bylo čím dál jasnější, že půjde o Lumix GH5 II (DC-GH5M2). Údajné specifikace takřka k nerozeznání od stávající GH5 způsobily zklamání, ale realita vypadá mnohem lépe. Jak říká Panasonic, bylo potřeba vylepšit několik věcí, které už nebylo možné dodat pomocí nového firmwaru, a tak přišla aktualizovaná verze. Seznam změn rozhodně není krátký. Pokud jde o GH6, tak Panasonic potvrdil její vývoj.
 
Panasonic Lumix GH5 II
 
GH5 II má sice stejný 20MPx snímač formátu 4/3", ten ale dostal lepší antireflexní povrchovou vrstvu, která má zajistit kvalitnější obraz. Zatímco GH5 uměla DCI a UHD 4K záznam při 50p/60p a 10bitových barvách jen externě, GH5 II to nově zvládne i na paměťovou kartu (interně ve 4:2:0, externě i ve 4:2:2). Značného vylepšení se dočkal i systém mechanické stabilizace, který zvyšuje svůj účinek z už tak velmi pěkných 5 EV na 6,5 EV. Dobrých výsledků bychom si měli všimnout zejména s teleobjektivy a využitím Dual IS 2.
 
Panasonic Lumix GH5 II
 
Další příjemnou změnou je, že V-Log L už není za příplatek, ale stejně jako u Lumixů S je v základní výbavě. Panasonic také sjednotil barevné profily, aby byly podáním barev shodné s Lumixy S, nechybí ani dva režimy Cinelike. Kdo tak využívá oba systémy, dostane u obou shodné barvy. Zůstává vyčítání celé šíře senzoru i ve 4K 60p, takže se nesnižuje úhel záběru, jako je tomu např. u Lumixu S1/S5. Funkce VFR (Variable Frame Rate) je k dispozici pro C4K/4K 60p, Anamorphic 50p i Full HD 180p. Potěší, že je u VFR možné použít autofokus alespoň před zahájením natáčení.
 
Panasonic Lumix GH5 II
 
Stále se využívá DFD zaostřování, opět by ale mělo být svižnější s 2× rychlejším zpracováním a schopností pracovat s ještě menšími objekty. Nyní detekuje nejen obličej a oči, ale také celou hlavu a tělo. 3,0" LCD dostalo vyšší rozlišení 1,84 mil. bodů, hledáček má 120Hz obnovovací frekvenci. Pomocí mobilní aplikace Lumix Sync je nyní možné rovnou streamovat, podporováno je H.264 a protokol RTMP(S), maximem je Full HD při 60 fps a 16 Mbps. Streamování je možné i přes kabel a Lumix Webcam Software. Bezdrátová rozhraní zastupuje Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.2.
 
Panasonic Lumix GH5 II
 
Tělo z hořčíkových slitin je odolné vůči vodě a prachu, zvládne -10°C mrazy, závěrka je pak testována na 200 tisíc cyklů. Akumulátor má nyní kapacitu 2200 mAh a může být nabíjen přes AC i USB (podporováno je i USB PD).
 
Už nyní se na konec roku chystá další firmware, který přinese Live View Composite, USB Tethering (4G/5G Smartphone Link), podporu RTP/RTSP streamování. Nicméně už 8. června by měla přijít aktualizace, která dovolí vybrat si lineární nebo nelineární ovládání zaostřovacího kroužku. Zajímavou informací je také to, že nová GH5 II bude startovat na ceně 1700 USD, což je o pár set dolarů méně, než byla startovací cena GH5.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama