Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic uvádí Lumix S Pro 16-35mm F4 pro full frame

6.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
Nabídka nativních objektivů pro L-Mount se postupně rozšiřuje a Panasonic uvádí nový širokoúhlý zoom Lumix S Pro 16-35mm F4 (S-R1635). Má konstantní světelnost F4 a slibuje i rychlé zaostřování.
Společnost Panasonic rozšiřuje nabídku svých nativních objektivů pro full frame systém s bajonetem L-Mount a nyní už má 6 objektivů. Novinkou je zde Lumix S Pro 16-35mm F4 (S-R1635), tedy širokoúhlý zoom s konstantní světelností F4 v celém rozsahu. Při reálných ohniskových vzdálenostech 16 až 35 mm nabídne úhel záběru 107° až 63°. V optické konstrukci je 12 členů uspořádaných do 9 skupin, najdeme zde také 3 asférické členy, jeden z ED skla a jeden z UHR skla. Optika splňuje kvalitativní standardy společnosti Leica.
 
Panasonic Lumix S Pro 16-35mm F4
 
Objektiv má 9lamelovou irisovou clonu, přičemž lze clonit maximálně na F22. Jde o širokoúhlý objektiv, a tak zde není taková potřeba optické stabilizace obrazu, která u tohoto objektivu chybí a spoléhá se tak jen na mechanickou stabilizaci senzoru, která je však velmi účinná (což ukázal i náš test Lumixu S1R). Autofokus využívající dvojité magnetické lineární motorky díky podpoře těl se 480fps vyčítáním pixelů slibuje velmi rychlé zaostřování. Minimální zaostřovací vzdálenost je 25 cm, maximální zvětšení pak dosahuje 0,23×. Minimalizován byl i problém focus breathingu (změna úhlu záběru při přeostřování), což je kritické zejména pro video.
 
Panasonic Lumix S Pro 16-35mm F4 MTF
 
Rozměry nového objektivu činí 99,6 mm na délku a 85 mm v průměru, váží pak rovného půl kila (500 gramů). S objektivem jsou kompatibilní filtry o průměru 77 mm. Objektiv je odolný vůči prachu i stříkající vodě, neměl by mu vadit ani mráz -10 °C. Prodej novinky začne v lednu 2020 za cenu $1599.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.