reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic uvádí nový ultrazoom Lumix FZ28

22.7.2008, Milan Šurkala, Aktualita
Oblíbené ultrazoomy společnosti Panasonic mají nový přírůstek v podobě modelu FZ28. Ten zůstává u 18× násobného zoomu, nicméně přináší mnoho nových a užitečných technologií od inteligentní automatiky po nové fotografické režimy.
Panasonic Lumix DMC-FZ18 nebyl špatný fotoaparát, ale přeci jen měl pár neduhů. Možná je nový model FZ28 odstraní, na zhodnocení si však budeme muset počkat. Pojďme se tedy podívat, co přináší alespoň na papíře. Zůstává 18× násobný zoom s rozsahem 27 až 486 milimetrů. Světelnost má příznivé hodnoty F2,8 až F4,4 a pochopitelně je objektiv stabilizovaný technologií Mega O.I.S. K tomu přidává 1/2,33" CCD čip s efektivním rozlišením 10 megapixelů.Pochopitelně je k dispozici vyspělé inteligentní automatika iA, kterou najdeme u všech nových fotoaparátů Panasonic. Kdo naopak upřednostňuje manuální ovládání, rozhodně nepřijde zkrátka, neboť FZ28 nabídne bohaté možnosti i v tomto směru. V manuálním režimu totiž může využít rozsah časů 60 - 1/2000 s a k dispozici je pochopitelně i režim priority clony a času.

Ze zajímavých technologií by se určitě měl zmínit AF Tracking, který průběžně ostří na pohybující se objekty. Nechybí ani režim Close-Up pro fotografie detailů a automatická korekce protisvětla. O toto se stará výkonný procesor Venus Engine IV. Fotoaparát podporu fotografování do režimu JPEG i RAW, je zde i možnost natáčení videoklipů v HD kvalitě 1280×720 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Rozsah citlivostí je od ISO 100 po ISO 1600 a vysokocitlivostní režimy nabízí ISO 1600 až ISO 6400.

LCD panel má úhlopříčku 2,7" a rozlišení 230 000 pixelů. Komu by to nestačilo, má k dispozici i elektronický hledáček, jehož rozlišení nyní činí 201 600 pixelů. Li-Ion akumulátor má vydržet na pořízení 450 snímků. Fotoaparát měří 117,6 x 75,3 x 88,9 mm a váží 417 gramů. Bude dodáván se softwarem SILKYPIX Developer Studio 3.0SE pro práci s formátem RAW. Ve stříbrném a černém provedení bude tento fotoaparát k dispozici od září letošního roku.

Zdroj: TZ Panasonic
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama