Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic uvede firmwary vylepšující video pro Lumix řady S1/S5 i BGH1

19.3.2021, Milan Šurkala, aktualita
Panasonic oznámil, že v brzké době uvede nové firmwary pro své CSC fotoaparáty Lumix S1, S1R, S1H i S5 a kameru BGH1. U všech modelů budou zase o něco vylepšeny možnosti natáčení videosekvencí.
V následujících dnech a týdnech by se měly objevit nové firmwary pro fotoaparáty společnosti Panasonic, které opět o něco vylepší možnosti natáčení videa. Jako první se 24. března objeví firmware verze 2.0 pro Lumix BGH1. Nově nabídne IP streamování přes protokoly RTP/RTSP, a to až ve 4K60p s H.265 a 50 Mbps. Bude umět RAW výstup přes HDMI a podporovat záznam Apple Pro Res RAW na Atomos Ninja V. V Live view při RAW výstupu bude k dispozici V-Log i Rec.709 a objeví se také více LUT pro jednotlivá zařízení Panasonicu pro snazší sjednocení barev z různých modelů.
 
Panasonic Lumix S5
 
Verze 2.4 pro Lumix S1H se objeví 31. března. Vedle Apple Pro Res RAW bude nově podporovat i Blackmagic RAW výstup až v 5.9K na rekordér Blackmagic Video Assist 12G HDR (až 12bitový HDR výstup). Taková data pak lze přehrávat a editovat v DaVinci Resolve Studio. Lumix S1 dostane verzi 2.0 od 6. dubna. Už bez klíče DMW-SFU2 bude k dispozici Dual Native ISO, nicméně u nás je tento klíč obvykle už v standardu. Zákazníkům pak přibude rozšířená možnost natáčení videa, především půjde o to, že významně naroste počet režimů, kde lze využít formát MOV (v 6K, C4K, 4K i anamorfickém záznamu až do 200 Mbps, 4:2:0 s 10 bity a LongPOP). Nebude chybět ani time-code, 12bitový RAW výstup přes HDMI.
 
Lumix S1R pak dostane verzi 1.8 a Lumix S5 verze 2.2, které získají možnost přidat nebo zrušit informaci o vertikálním videu (aby se pak (ne)otáčelo při přehrávání) a režim šetření energie lze zapnout i při externím napájení. Tyto změny mají i ostatní modely. Výčet změn není konečný, vybrali jsme jen některé.
 
Zdroj: ephotozine.com, TZ Panasonic


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.