reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

pavel_p

| Svět hardware
Registrace: 20.7.2006
Komentářů: 1007, score 0.9 | Svět hardware: 62/1.8
Účast v Expertiádách: 0
Účast v Týdenních šancích: 0
Mám fotoaparát: –
Chci fotoaparát: –
Měl jsem fotoaparáty: –

Nejvíce přínosné komentáře

Komentář z 4.2.2019 s hodnocením +6:
Reagoval jsem na to, že 2.8 clona u MFT při stejném přepočteném ohnisku není proti cloně 4 u FF výhoda.
Přesně jak píšeš, má FF zhruba dvojnásobný náskok v tom, kolik na senzor dopadne světla a to clonovému číslu navzdory.
Což je asi taková výhoda jako když použiješ místo clony 4 clonu 2.8 nebo místo 2.8 clonu 2.

Pak je otázka jestli ti stojí za tuhle výhodu utrácet peníze, ale tu si musíš zodpovědět sám. Dokonce si můžeš koupit nový MFT od Olympusu a k němu objektiv 35­-100mm­/f2 a dostaneš se zhruba na stejnou váhu, kvalitu a cenu jako když si koupíš tenhle nový FF od Panasonicu se setovým objektivem :­-­) Nebo můžeš _dneska_ na megapixelu v akci koupit velmi levně Sony A7 se setovým objektivem případně k němu koupit ještě pevnou padesátku a to vše dohromady pod třicet tisíc ... jasně tenhle foťák nebude tak nabitý funkcemi, ale podle mě třeba na focení lidí někde v místnosti kde je nic moc osvětlení, nelze jít dolů s časem a nezachrání tě duální stabilizace v kvalitě výrazně povede. Investice do světelných objektivů a hi­-end MFT těl najednou nevypadá úplně ospravedlnitelná. Je to čistě o potřebách.

U MFT má člověk na výběr malá těla a malé objektivy, větší a těžší těla s nesrovnatelně lepší ergonomií, stabilizací na chipu, odolností proti počasí a větší objektivy, ale jsou situace, kde na FF ztrácí a možná je lepší koupit nějaký starší FF a dva světelné objektivy, aby člověk pokryl situace kde MFT není optimální volbou a kde na váze a rozměrech tolik nezáleží ­(navíc pevná padesátka nemusí nutně vážit kilo­)

Nemá moc smysl psát příspěvky s podtextem, že jeden nebo druhý systém je jediný správný a kdo používá něco jiného je pozér
Komentář z 3.9.2012 s hodnocením +3:
Stačí ignorovat a nereagovat...
Komentář z 2.2.2019 s hodnocením +2:
Ostření pomocí DFD je úplně v pohodě u fotek, ale u videa je trochu problém neustálé drobné přeostřování. To způsobuje změny ostrosti pozadí a u Panasoniců je to odjakživa terčem kritiky. Tyto foťáky nejsou bohužel výjimkou.
Zatím tento systém podle mě není moc zajímavý. V nabídce jsou tři objektivy. 50mm­/f1,4 bez stabilizace stojí 65000. Sigma art pro zrcadlovky třetinu. Zoomy s clonou F4 jsou taky pěkně drahé.
Tělo asi nemá chybu ­(pokud neberu, že je mezi konkurencí největší a nejtěžší­), ale nějak se mi nezdá, že by tento systém měl momentálně výraznou konkurenční výhodu a navíc přišel poslední a mám mírnou skepsi, že do segmentu, kde je velká konkurence. Než dožene nabídku objektivů mu může trvat dva roky.

Nejméně přínosné komentáře

Komentář z 9.3.2017 s hodnocením -2:
Tak velikost pixelu má vliv taky, pokud je dost kvalitní objektiv ­(což m43 až na výjimky hodnoceno na 16Mpix snímači jsou­), tak je na 33Mpix mimo více šumu i víc detailů.
Komentář z 11.11.2012 s hodnocením -2:
Já nevím, je ta debata vůbec o něčem jiném, než jak by měl opravdový fotograf při focení vypadat a jak by měl fotit a to za každé situace? Myslím, že důležitý je výsledek. Odsuzovat focení jen přes displej nebo jen přes hledáček je podle mě kravina a pokud foťák umožňuje obojí, tak je to podle mě plus.
Komentář z 11.3.2017 s hodnocením -1:
Moc tomu nerozumím, takže chcete malý kompakt s 1­" chipem případně m43 s očekáváním, že to bude fotit líp než APS­-C zrcadlovka? V tom případě pozor na porovnávání clony. He to poměr velikosti chipu k nejužšímu hrdlu v objektivu, kterým proteče světlo. Protože má zrcadlovka úhlopříčku chipu zhruba 1,75x větší, propustí její objektiv s clonou f2,2 asi tolik světla jak objektiv s clonou 1,4 u kompaktu a šum bude asi plus mínus podobný.
Mimochodem, nepomohl by té D5100 lepší objektiv?
G80 s 12­-60­/f3,5­-5,6 není na focení za špatného světla taky výhra ­(ale na širokých ohniscích za světla je super a za cenu v setu je jasná volba­), nějaký pevný objektiv s clonou f1,7 nebo míň je na to lepší a to velmi výrazně.