Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pentax K20D: nová 14,6MPx DSLR

26.1.2008, Milan Šurkala, aktualita
Na trhu se objevily dvě nové digitální zrcadlovky Pentaxu, K20D a levnější K200D. My se nejprve podíváme na vyspělejší model K20D. Nabízí vysoké rozlišení 14,6 megapixelu, vysokou odolnost fotoaparátu a velmi široké možnosti nastavení a vysoký počet nejrůznějších užitečných technologií.
Pentax K20D je digitální zrcadlovka nahrazující K10D. Obsahuje CMOS čip o velikosti 23,4×15,6 mm a efektivním rozlišením 14,6 megapixelu. V největším rozlišení tak fotograf dostane fotky o velikosti 4672×3104 pixelu. Pochopitelně je k dispozici čipová stabilizace SR (Shake Reduction), která má dopomoci k zisku ostrých fotografií, zejména při použití teleobjektivů, tedy i těch, které nejsou vybaveny optickou stabilizací a jsou s K20D kompatibilní. SR prý umožní prodloužit časy expozice asi o 2,5 až 4 expozičního kroku při zachování ostrosti. DR (Dust Removal) systém zabraňuje usazování prachu na CMOS snímači. Otřesy vysokou rychlostí setřesou prach dolů a zachytí se na vrstvě, která zabraňuje opětovnému usazení na snímači. O zpracování se stará PRIME (Pentax Real Image Engine) procesor. Pro vysoký výkon využívá také DDR2 paměť.
Live View funkce umožňuje fotografovi vidět obraz na LCD displeji (včetně 4x nebo 8x přiblížení), Expanded Dynamic Range pak vylepšuje dynamický rozsah, který je fotoaparát schopen zachytit a to pokud možno bez přepalů. Pentax hovoří o rozšíření rozsahu o 1EV. Mezi mnoho dalších zajímavých funkcí, jejichž podrobnější popis by vydal na vcelku dosti dlouhý článek, můžeme zmínit Custom Image, což je další upravení zpracování fotky, kde uživatel může nastavit hloubku, saturaci, kontrast, ostrost,... Pochopitelně obsahuje plně manuální nastavení expozice i ostření skryté pod názvy Hyper Program, Hyper Manual, Sensitivity/Priority mód a Shutter/Aperture-Priority mód.Celé tělo je vyrobeno z pevných materiálů a má být podle Pentaxu voděodolné i prachuvzdorné. Lze jej tak používat i v prudkém dešti bez obav (otázkou je jen zastínění objektivu před vodou, aby nebyl poset kapkami). S fotoaparátem jsou kompatibilní objektivy tříd KAF2, KAF, KA a K s jistými omezeními. K dispozici je 11-bodové ostření TTL a možnost fotit do formátu JPEG i RAW. Ve formátu JPEG je možno snímat až 38 fotografií při sekvenčním snímání rychlostí tří fotek za vteřinu (případně 115 fotografií při rychlosti 21 fotek za vteřinu, pokud rozlišení činí 1,6 megapixelu). Při snímání přímo na kartu, dokud se nezaplní, klesne rychlost na 2,3 fotografie za vteřinu. U RAW formátu je možno nasnímat najednou 14 (PEF) - 16 (DNG) fotek.

Rozsah citlivostí začíná na ISO 100 a končí nově až na ISO 6400. Závěrka má rozsah od 30 sekund do 1/4000 s a samozřejmě je k dispozici i bulb mód. 2,7" LCD displej nabízí rozlišení 230 000 pixelů. Fotoaparát je napájen Li-Ion baterií s napětím 7,4 V při kapacitě 1620 mAh, která má vydržet zhruba na 740 fotografií bez blesku. Rozměry činí 141,5 x 101 x 70 mm a váha bez baterie 715 gramů. S baterií a SD (resp. SDHC) kartou vzroste na 800 gramů.

Zdroj: www.digit-life.com, www.dpreview.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.