Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pentax představuje novou vizi značky a potvrzuje, že ho nezajímá CSC

17.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Ricoh (a její fotoaparáty prodávané pod značnou Pentax) stále věří v budoucnost digitálních zrcadlovek. Proto svůj postoj ještě posílila v nové vizi značky, která je zaměřená na optický hledáček.
Zhruba před rokem se zástupci společnosti Ricoh a fotoaparátů Pentax nechali slyšet, že nevidí smysl v CSC fotoaparátech a věří v návrat k DSLR. Nějaká CSC tak od této společnosti v dohledné době rozhodně nečekejme. Pentax dokonce vytvořil novou webovou stránku, která se věnuje 5 principům SLR fotografie, které chce ctít do budoucna.
 
Pentax logo
 
Ty se v několika bodech naráží na totéž, a to na pocit z fotografie pořizované přes hledáček. K tomu nechal natočit i doprovodná videa. Ve volném překladu jde o následující body:
  1. Navrhujeme fotoaparáty s naprostou oddaností fotografii
  2. Produkujeme takové fotoaparáty, které dovolí přímou komunikaci se subjektem (pomocí smyslů)
  3. Navrhujeme takové fotoaparáty, které dovolí užívat si celý proces focení
  4. Dosahujeme úrovně kvality a výkonu, která nemůže být měřena jen čísly
  5. Zkušenosti a odezva uživatelů jsou pro nás neocenitelné
Zda se sázka na DSLR Pentaxu vyplatí, to ukáže až čas. Dosavadní čísla ale jeho optimismus příliš nepodporují, protože zrcadlovky jsou nejvíc padající kategorií fotoaparátů ze všech. Dokonce ani kompaktům neklesají prodeje tolik jako zrcadlovkám (za rok 2019 to bylo proti roku 2018 32 % u zrcadlovek a 22 % u kompaktů, letos byl propad i kvůli pandemii o 79 % proti 74 %). Pro zajímavost, u CSC to byla 4 % a 62 %.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.