reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pětistovka - dítě velké fúze

18.9.2003, Marek Kuřina, aktualita
Od začátku roku avizované propojení společností Minolta a Konica již fakticky existuje a dokonce se již zákazníci mohou těšit na první plody této "spolupráce". Pokud se vám tedy líbily modely od Konicy a ani digitální fotopřístroje Minolty vystavené v obchodech jste nemíjeli chladně bez povšimnutí, tak vás naše krátká zpráva o pětimegapixelové novince nazvané Minolta DiMAGE G500 jistě zaujme. Ta sice na první pohled připomíná právě jeden model od Konicy, což ovšem nemusí být na škodu věci, více se již dozvíte, pokud budete číst dále.
Nová DiMAGE G500 je vybavena CCD snímačem, který obsahuje přibližně 5,36 milionů obrazových buněk, ze kterých model využije asi pět milionů, což postačí k tomu, že maximální fotografie získaná při snímání má rozlišení 2592 x 1944 bodů. Podle aktuální potřeby lze využít i tři nižší rozlišení: 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů. Citlivost snímače je v rozmezí od 50 do 400 ISO. Fotografie se dají ukládat ve dvou kompresních poměrech pouze ve formátu JPEG, a to na paměťové karty typu Secure Digital nebo Multi-Media Card a dokonce lze zasunout do druhého slotu také karty Memory Stick. V balení objevíte 32 MB SD kartu.

A jakou optiku nabízí G500? Určitě se nemusí stydět za objektiv nabízející až trojnásobný optický zoom s rozsahem ohniskových vzdáleností od 8 do 24 milimetrů (ekvivalent je potom od 39 do 117 milimetrů). Jeho světelnost je také na odpovídající úrovni, tedy od F2,8 do F4,9. Optické přiblížení lze ještě doplnit o až trojnásobný zoom digitální. Také makro režim nabízí zaznamenání hodnou minimální vzdálenost, z jaké již můžete snímat různé objekty - od šesti centimetrů. Jinak v režimu "běžném" ostří optika od padesáti centimetrů až do nekonečna. Ostřit lze manuálně nebo můžete také nechat pracovat autofokus. Z dalších parametrů vás upozorníme především na rychlost závěrky, která se pohybuje v rozsahu od jedné do 1/2000 sekundy v automatickém režimu, při manuální expozici pak dokonce od 1/1000 do patnácti sekund.
Co se týká designu, pak novinka až nápadně připomíná pětimegapixelovou Konicu Revio KD-510 Zoom, což je díky na začátku tohoto článku zmiňované fúzi docela pochopitelné. Velký nápis nalevo od objektivu vás však jednoznačně ujistí, že se jedná skutečně o Minoltu. Na zadní straně pak nad 1,5 palcovým barevným LCD zobrazovačem (s velice slušným rozlišením 117 tisíc bodů) najdete pouze čtyři tlačítka, dole vpravo čtyřpolohový volič a nakonec zoomovací dvojtlačítko. Z hlediska funkčního se můžeme jenom pozastavit nad trochu nevhodně umístěným optickým hledáčkem, který najdete skoro přesně uprostřed fotopřístroje, takže vám při zaměřování fotografované scény bude určitě překážet vlastní nos, kterým si navíc můžete umastit hned šikmo dole se nacházející LCD displej. G500 patří skutečně mezi kapesní fotopřístroje, což vám potvrdí jeho rozměry 94 x 56 x 29,5 milimetrů při hmotnosti 200 gramů (bez akumulátoru a paměťové karty).

Model G500 by kromě korekce expozice v rozsahu +- 1,5 V po třetinových krocích měl nabízet i manuální nastavení expozičních parametrů (clony a času). Jinak můžete pochopitelně vykalibrovat teplotu bílé pomocí čtyř přednastavených hodnot (Slunečno, Zataženo, Zářivka, Žárovka), ovšem není dostupné její manuální nastavení. Snímek lze dále upravovat hned v pěti úrovních kontrastu, ostrosti a sytosti.

S fotopřístrojem natočíte také ozvučený videozáznam ve formátu AVI Motion JPEG, a to v rozlišení 320 x 240 bodů při rychlosti patnáct snímků za sekundu. Jeho délka je ovšem limitována pouhými třiceti sekundami. Integrovaný blesk má maximální dosah 3,5 metru při širokoúhlém snímání. Novinka by měla být také docela svižná, náběh po zapnutí slibuje výrobce do 1,3 sekundy.

Model je při práci napájen firemním Li-Ion akumulátorem a pro připojení k počítači slouží rozhraní USB 1.1. Cena novinky byla stanovena na 450 dolarů a na trhu je od letošního září.

Specifikace:

Minolta DiMAGE G500
  • Snímač: 5,36 milionů obrazových buněk
  • Maximální rozlišení: 2592 x 1944 bodů
  • Objektiv: 3x optický a 3x digitální zoom
  • LCD displej: barevný TFT, 1,5palcový s rozlišením 117 000 bodů
  • Paměťové médium: SD, MMC, Memory Stisk
  • Rozměry: 94 x 56 x 29,5 milimetrů
  • Hmotnost: 200 gramů
reklama
reklama